Čeští truhláři v Londýně se brexitu nebojí. Očekávají, že zájem o ně poroste

Velká Británie stále neví, co přesně bude brexit znamenat pro její ekonomiku. Část politiků se obává masivního exodu evropských pracovníků. Království by to mohlo pocítit nejen ve výpadku daní, ale i rozbouřením pracovního trhu. Česká truhlářská firma, která působí v Londýně, si ale starosti s brexitem nedělá.

Video Události
video

Události: Čeští truhláři čekají, že zájem o ně poroste

Čeští truhláři dostali zakázku na rekonstrukci podlah designového studia v nejdražší londýnské čtvrti Mayfair. Dopadu brexitu se nebojí. „Brexit je pro truhláře požehnáním. Vnímáme to jako příležitost, spíš než hrozbu. Protože v Anglii, a v Londýně zvlášť, jsou odvětví, která jsou v podstatě na pracovní síle z kontinentu závislá,“ říká spolumajitel truhlářství Bohemian Craft Jan Horák.

Majitelé truhlářství vybudovali během pár let v Londýně firmu, která nyní zaměstnává patnáct Čechů. A chce růst dál.

Patří odhadem ke 180 000 unijních občanů, kteří v Británii pracují ve stavebnictví. Nejen tohle odvětví má obavy, že kvalifikovaní evropští pracovníci začnou masivně opouštět zemi. „Může to dopadnout tak, že ten problém mít budeme. Ale budou ho mít všichni. A projeví se to jenom tím, že porostou ceny námi poskytovaných služeb,“ očekává Horák.

Britové stále netuší, jak se brexit projeví na jejich ekonomice

Britští politici se stále přou o to, jestli odchod země z EU přinese zdařilou či katastrofální rekonstrukci britské ekonomiky.

V posledních dnech sílí tlak na konzervativní premiérku Theresu Mayovou, aby neopouštěla unijní jednotný trh a celní unii. Skotská vláda tvrdí, že každý přistěhovalec z EU jí přispívá v přepočtu 300 000 korun na daních. Bojí se, co se stane, pokud odejdou.

Černý scénář tvrdého brexitu nabídl i labouristický starosta Londýna. „Nejhorší výsledek by byl, že v celé zemi do roku 2030 přijdeme o půl milionu pracovních míst, Londýn pak o 87 tisíc míst. Co se týče investic, tak pak v Británii jich do roku 2030 ubude o 50 miliard liber,“ předvídá Khan.

Vládní britští konzervativci ale kritiku odmítli. Analýzu londýnského starosty označili za katastrofickou a tu skotskou zase za nedůvěryhodnou. Zásadní rozhovory o brexitu s EU se rozběhnou zase na jaře.