V Sýrii skončila dohodnutá evakuace těžce nemocných z obléhané východní Ghúty. Od úterka odtud bylo odvezeno 29 pacientů, kteří potřebují léčbu, jež v místě není dostupná. Jejich odvoz byl možný díky dohodě mezi syrským režimem a bojovníky, kteří východní Ghútu ovládají. Vláda však evakuovaným neposkytla žádnou záruku bezpečnosti, devět lidí proto evakuaci ze strachu ze zatčení odmítlo.
Evakuace pacientů ze syrské Ghúty dokončena. Devět lidí ji ze strachu odmítlo
Podle místních zdrojů byla odvezena již i poslední skupina 13 civilistů, v níž bylo šest dětí a čtyři ženy. Podobně jako skupiny odvážené v úterý a ve středu byli i poslední pacienti převezeni do nemocnic v Damašku. Mnozí z nich podle Mezinárodního výboru Červeného kříže trpí rakovinou, onemocněním srdce či jinými vážnými chorobami.
Svědci viděli převážet šestadvacetiletou ženu, která má meningitidu, byla téměř v bezvědomí a dýchala s pomocí přístroje. Z Ghúty odjel také třicetiletý muž trpící rakovinou tlustého střeva a desetiletý chlapec s amputovanou nohou.
Výměna bez záruky
Syrská armáda východní Ghútu obléhá od roku 2013. Nynější dohoda počítala s tím, že si obě strany vymění 29 lidí, přičemž rebelové vydají zajatce a vláda přijme těžce nemocné. Jedenáct lidí z původního seznamu bylo nahrazeno, protože se během evakuace ukázalo, že dva pacienti už zemřeli a devět jich odmítlo odejít ze strachu ze zatčení.
Vláda v rámci dohody neposkytla evakuovaným žádnou záruku bezpečnosti. Koordinátor humanitárních operací OSN Jan Egeland dohodu kritizoval, protože podle něj jsou nemocní využíváni k výměně za rukojmí v rámci evakuace, na niž mají právo.
Východní Ghúta je poslední větší území u Damašku ovládané odpůrci syrské vlády. Žije v ní asi 400 tisíc lidí. Dohoda mezi syrskou vládou, Ruskem, Íránem a Tureckem stanovila klid zbraní. Před šesti týdny ale byly obnoveny boje. Podle místních zdrojů při nich zahynulo několik desítek civilistů.