Horníci v Indonésii těží síru přímo z kráteru sopky. Ochranu jim zajišťuje rituál, při kterém obětují kozu

Těžká práce za pár korun, navíc v nepředstavitelných podmínkách. Horníci v Indonésii těží síru v kráteru aktivní sopky Iljen obklopeni jedovatými výpary a v blízkosti jezera plného kyseliny. Ochranu jim ale podle nich zajišťuje rituál, který praktikují – každý rok obětují sopce živé zvíře.

Video Horizont ČT24
video

Obětní rituál praktikují horníci od 70. let minulého století

„Největší riziko představují sírový kouř, jedovaté výpary z jezera a sesuvy půdy,“ uvedl Mistari, který v sopce pracuje od roku 1993. Stejně jako ostatní horníci ale věří, že je chrání nadpřirozená síla. Bezpečí jim prý totiž zajišťuje speciální rituál, při kterém obětují kozu.

„Díky rituálu se snížil počet nemocných horníků i různých nehod,“ řekl Mistari. „Jsem v bezpečí díky tomu rituálu. Zajišťuje bezpečí všem mým kolegům,“ souhlasil Saiful Khafi.

Pro horníky je rituál mimořádným dnem. Kozu zabijí a její hlavu společně odnesou nejdřív na vrchol sopky a pak přímo do kráteru. V dýchacích maskách u ní odříkávají modlitby, nakonec ji na pečlivě vybraném místě pohřbí.

„Vše to začalo někdy mezi lety 1969 a 1970. Podle legendy měl jeden ze starších sen, ve kterém mu bylo řečeno, aby s tímto rituálem začal a zajistil bezpečí horníků zabitím kozy a pohřbením její hlavy,“ vysvětlil zaměstnanec dolu Halim.

Od 70. let v dole údajně zemřelo 11 horníků. Přestože jejich práce je riskantní, mimořádně náročná a skromně hodnocená, nemají příliš na výběr. Často totiž představuje jediný příjem pro celou jejich rodinu.