Angola, země kontrastů. Hlavní město Luanda je nejdražší na světě, venkov zaostává

3 minuty
ČT natáčela v Angole, zemi kontrastů. Chudý venkov versus města
Zdroj: ČT24

Jihoafrická Angola prochází transformací. Nastupuje nová vláda a podle prvních indicií by nemusela pokračovat v původním autoritářském kurzu. Země, která má obří nerostné bohatství, má i mnoho problémů. Rozdíl mezi životem ve městech a na venkově je propastný. V Angole natáčela Dana Zlatohlávková.

Dvoumilionová angolská metropole Luanda letos předběhla Hongkong a stala se nejdražším městem na světě. Vyplývá to z měření podle životních nákladů, které zohledňují bezpečnost, standard bydlení, dopravu nebo potraviny.

Angola je po Nigérii a Alžírsku třetím největším africkým producentem ropy, díky ní a těžbě diamantů ekonomika rychle roste. Vidět je to ale jen v hlavním městě, venkov dělí spíš než kilometry celá staletí. O Angole víc než o málokterém jiném státě platí, že je to země kontrastů. 

Pětaosmdesát procent z 26 milionů obyvatel žije z toho, co si vypěstuje. Životní standard většiny je nízký, úmrtnost kojenců naopak jedna z nejvyšších na světě. Vývoj společnosti přervalo skoro třicet let občanské války. Když v roce 2002 skončila, přišla – a po čase zas odešla – řada zahraničních humanitárních organizací.

Člověk v tísni (ČvT) zůstává, desetileté výročí mise teď slaví po Angolsku – jedenácti letech. Vedoucí mise ČvT Klára Jelínková žije v Angole skoro stejně dlouho. „Když máte opravdový vztah (k zemi), tak ta láska není jen o tom, že milujete, ale zároveň vás někdy štve.  A to je taková výzva, člověk tady nemá pocit, že by dělal něco, co nemá smysl,“ říká Jelínková. 

Spolupráce s vládou je dobrá, byť znamená i kompromisy. Přístup těch, kteří pomoc potřebují, se různí. „Někdy nejsou tak aktivní, nespolupracují, jak bychom chtěli,“ podotýká vedoucí programů ČvT v Angole Ana Baptista.

Hlavní město Luanda
Zdroj: ČT24

Autoritářství by mohlo povolit

Země má problémy s bezpečností, korupcí a nepotismem, debaty o politice jsou tu tabu. Přesto je teď relativně stabilní prezidentskou republikou. „S Angolou to vypadá docela dobře, byly tu prezidentské volby bez žádných větších narušení, přechod šel dobře, stále je mír,“ vysvětluje ředitel ČvT pro Afriku Richard Walker. 

Angola nejvíce obchoduje s Čínou
Zdroj: ČT24

Navíc se podle některých náznaků způsob autoritativního vedení země začíná měnit. „Do vlády nastoupilo větší množství technokratů a mladších lidí, kteří mají víc otevřený pohled na rozvoj ekonomiky země a odlišnější pohled na spolupráci s mezinárodním společenstvím,“ dodává velvyslanec EU v Angole Tomáš Uličný. 

Hlavním obchodním partnerem je stále Čína. „Čínské společnosti, no ano. Velké, malé – jsou tu všude,“ konstatuje Andre Avelino dos Santos, majitel hotelu v Kuitu. 

Čínské firmy kupují ropu a staví domy nebo silnice. Spolupráce je oboustranně výhodná. Na rozdíl od západních zemí Čína kontrakty nepodmiňuje zlepšením lidských práv, jejichž stav Západ kritizuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za ubodání tří dětí v Southportu dostal Brit trest nejméně 52 let vězení

Osmnáctiletý Brit Axel Rudakubana, který loni v červenci na taneční akci v Southportu zabil tři děti a dalších deset osob zranil, dostal ve čtvrtek trest nejméně 52 let vězení. Informují o tom média.
17:55Aktualizovánopřed 2 mminutami

Dvojitý ruský úder v Záporoží zranil padesát lidí

Při dvojnásobném vzdušném útoku ruských sil zemřel v Záporoží člověk a nejméně padesát jich utrpělo zranění, informují ukrajinská média. Zničena byla výšková budova, dalších třicet bylo poškozeno a poničeny jsou i soukromé domy. Rusové cílili také na energetický objekt, což způsobilo výpadky v dodávkách proudu a tepla. Moskva se k incidentu nevyjádřila. Další oběti hlásí úřady v Doněcké a Charkovské oblasti.
13:59Aktualizovánopřed 11 mminutami

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
před 1 hhodinou

Pellegrini zmínil hrozbu převratu, opozice mluví o zastrašování

Slovenský prezident Peter Pellegrini po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu řekl, že na Slovensku existuje skupina lidí, která chce zvyšovat napětí ve společnosti. Podle něj je snaha zaútočit na ústavní zřízení s cílem svrhnout vládu. Úřady podle něj demonstrace zakazovat nebudou a bezpečnostní rada nenavrhla konkrétní opatření v uvedené záležitosti. Podobná obvinění vznesl i premiér Robert Fico (Smer). Zástupci opozičních stran se proti jejich výrokům vymezili a mluví o zastrašování.
13:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Politico popsalo, jak Bělorusko zneužívá migranty proti EU

Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka už několik let přiváží migranty na své hranice se zeměmi Evropské unie, a využívá tak běžence jako zbraň v hybridní válce proti Západu. Opakovaně na to upozorňují jak sousední státy Běloruska, kam Minsk běžence posílá, tak EU jako celek. Minsk vždy odmítal, že by převoz migrantů cíleně organizoval. Politico teď však na základě odposlechů běloruských činitelů a rozhovorů s členy bezpečnostních složek popsalo, jak přesně systém funguje.
před 2 hhodinami

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Za přetrvávajícího sucha se začaly plameny šířit i v kopcích u luxusní čtvrti Bel Air, požár ale podle všeho pro obyvatele nepředstavuje velké nebezpečí.
05:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump se pro plošné milosti rozhodl na poslední chvíli, píší média

Americký prezident Donald Trump se k plošné variantě milostí – tedy asi pro patnáct set lidí včetně těch, kteří 6. ledna 2021 napadali policisty – přiklonil na poslední chvíli, což překvapilo i některé republikány v Kongresu, uvádí zpravodajský web Axios nebo televize NBC News. Nakonec převážil přístup omilostnit co nejvíce lidí a mít to za sebou, namísto zkoumání případ od případu.
před 4 hhodinami

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 7 hhodinami
Načítání...