Schäuble vyzval politické strany ke kompromisu. Aby se dohodly na nové německé vládě

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble na úvod zasedání německého parlamentu vyzval politické strany k ochotě přistoupit na kompromisy v zájmu vytvoření nové německé vlády. Povolební situace v Německu se ocitla ve slepé uličce poté, co zkrachovala sondážní jednání čtyř stran (CDU/CSU, svobodných demokratů FDP a Zelených) o možnosti vytvořit koaliční vládu, a sociální demokraté (SPD) odmítli setrvat v dosavadní koalici s CDU kancléřky Angely Merkelové a CSU.  

Video Události
video

Události k hledání cesty k nové vládě v Německu

Podle Schäubleho, který je členem CDU, je nezbytné uvědomit si „obtížné balancování, které znamená pro všechny, kdo nesou politickou odpovědnost, učinit kompromisy částečně i ve vlastních volebních programech“. „Neznamená to žádný pád ani projev slabosti,“ zdůraznil.

„Evropa potřebuje Německo schopné jednat. Reakce ze zahraničí ukazují, že Evropa a mnoho dalších zemí ve světě na nás čekají,“ upozornil zároveň předseda Spolkového sněmu.

Šéf kancléřského úřadu Peter Altmaier, který je rovněž členem CDU a je označován za kancléřčinu pravou ruku, v televizní stanici ZDF vyzval politické strany, aby se v následujících třech týdnech rozhodly, zda jsou schopny vytvořit stabilní kabinet a dostat tak zemi z patové politické situace. Politické strany by podle něj měly podpořit výzvu prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, aby projevily zodpovědnost a spojily se k vytvoření vlády.

Předsedkyně frakce SPD ve Spolkovém sněmu Andrea Nahlesová ráno televizi ZDF řekla, že si umí představit tolerování menšinové vlády vedené unionisty. „Záleží na tom, zda o tom musíme mluvit nyní. Měli bychom hovořit o tom, jak vytvořit proces, který naši zemi přivede k nové, stabilní vládě.“ Tento proces pak podle ní může vyústit v menšinový kabinet.

Video Jaroslav Šonka, publicista a odborník na SRN: Ústavně to v Německu funguje tak, že spolkový prezident nejede nikam do zahraničí v případě, kdy by měl působit na domácí scéně.
video

Šonka: Oznámení o konci vyjednávání byl ze strany FDP dlouho připravený krok

Pokud jde o možnost nových voleb, Nahlesová řekla: „To nikdo doopravdy nechce… Nicméně přesto je to jedna z možností, které se nebudeme vyhýbat.“ Potvrdila, že trvá dosavadní rozhodnutí sociálních demokratů nevytvořit znovu s CDU a CSU takzvanou velkou koalici.

Šéf FDP: Bylo by to neambiciózní pokračování kurzu velké koalice

Předseda svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner, který v noci na pondělí oznámil nezdar koaliční sondáže, v interním stranickém dopise odchod z rozhovorů obhajoval, napsala agentura DPA.

Podle něj na jednacím stole nakonec v podstatě leželo „neambiciózní pokračování kurzu velké koalice“ prošpikované četnými přáními Zelených. „Proto nemůžeme a nechceme být k dispozici,“ zdůraznil Lindner. Zopakoval, že „čtyři partneři nebyli s to dospět ke společné myšlence utváření země a ke společnému základu důvěry“.