Libanonský prezident Harírího demisi nepřijme. Za rezignací stojí Saúdové, tvrdí Hizballáh

Libanonský prezident Michel Aún nepřijme sobotní rezignaci premiéra Saada Harírího, dokud se předseda vlády nevrátí do vlasti. S odvoláním na zdroj z prezidentského paláce to uvedla agentura Reuters. Harírí v pátek odjel do Saúdské Arábie, den poté obvinil Írán z vměšování do arabských záležitostí a prohlásil, že se obává tajného spiknutí usilujícího o jeho život. Šéf libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které Teherán podporuje, prohlásil, že Harírího k demisi donutil Rijád.

Michel Aún
Zdroj: Reuters Autor: Stephane Mahe

Skutečnost, že prezident Aún zatím Harírího rezignaci nepřijme, oddaluje politicky komplikovaná jednání o Harírího nástupci. Saúdskoarabská média přitom tvrdí, že Harírí se kvůli bezpečnostním obávám pravděpodobně do Libanonu zatím nevrátí.

Podle libanonských zvyklostí týkajících se dělení hlavních funkcí mezi šíity, sunnity a křesťany má být prezidentem maronitský křesťan, premiérem sunnitský muslim a šéfem parlamentu šíita. Harírí je nejvlivnější sunnitský politik v zemi a spojenec Rijádu, zatímco Aún je politickým spojencem šíitského Hizballáhu.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh podle Reuters prohlásil, že rezignaci si na Harírím vynutila Saúdská Arábie. Premiérovo televizní vystoupení bylo podle něj ve skutečnosti prohlášením Rijádu. Nasralláh také naznačil, že Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení. Libanonští politici podle něj očekávají Harírího návrat ve čtvrtek, „pokud mu to bude umožněno“.

Saad Harírí
Zdroj: Reuters
Autor: Mohamed Azakir

Harírí své rozhodnutí rezignovat zdůvodnil v sobotním televizním vystoupení tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s šíitským Hizballáhem spoluvytvářejícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život. Libanonská armáda ale prohlásila, že o žádném vražedném plánu proti premiérovi neví.

Harírí v projevu obvinil Hizballáh, že „míří zbraněmi“ na Jemence, Syřany i Libanonce. Spolu s Íránem podle něj šíitské hnutí dovedlo Libanon do „středu bouře“. Íránské ministerstvo zahraničí vzápětí v prohlášení uvedlo, že Harírího obvinění jsou nepodložená a že premiérovy demise lituje. Harírího rezignace podle Teheránu povede k růstu napětí v Libanonu a v celém regionu.