
Britským farmářům odpadne počítání oveček. Díky mikročásticím
Skotský farmář Jonathan Murray se nemohl dopočítat svých ovcí. Jeho statek střežili psi i kamery, ovce vyháněl na čím dál kratší dobu, ale nic nepomáhalo. „Zhruba deset procent (ovcí) se z pastvy nevracelo. Za tím muselo něco být,“ říká Murray.
Obrátil se na policii a ta potvrdila jeho podezření, že v oblasti operují gangy zlodějů. „Mluvíme-li o desítkách a stovkách ukradených zvířat, pak to musejí dělat lidé, kteří oboru rozumí, kteří mají dovednosti, znalosti a vybavení,“ potvrzuje Jane Donaldsononová ze skotské kriminální policie.
Organizované krádeže ovcí jsou v Británii překvapivě velkým problémem. Jen vloni tamní pojišťovny vyčíslily škody na víc než dva miliony liber. Mnohé případy chovatelé ani nehlásí. To, že z pastvin ovce zmizí, zjistí příliš pozdě a zvířata už není možné konkrétně identifikovat.
Na pomoc teď přichází technologie, kterou policie dosud používala pro dohledání ukradených kovů. „Do barev, kterými se obvykle značkují ovce, přimícháme tisíce drobných částeček s unikátním kódem. Pokud zvířata někdo odveze z domácí farmy, máme nyní způsob, jak je identifikovat a dostat zpět. Je to výborný odstrašující prostředek,“ tvrdí vynálezce technologie TecTracer John Minary.
Pokud se farmář nebude moci svých ovcí dopočítat, vyšle signál, který centrála předá policii, překupníkům, ale i řezníkům. Identifikace původu zvířat pak bude rychlá a jednoznačná.
Technologii testují zatím jen na farmě Jonathana Murrayho. Pokud se ale osvědčí, britští farmáři nebudou muset tak často počítat ovce a jejich dny i noci budou o něco klidnější.