Demokraté platili shromažďování kompromitujících informací na Trumpa, píše AP

Vedení americké Demokratické strany a volební štáb její prezidentské kandidátky Hillary Clintonové pomáhaly financovat shromažďování informací o stycích Donalda Trumpa s Ruskem. Uvedla to agentura AP, která se odvolává na anonymní informované zdroje. Výsledkem byl prý mimo jiné soubor kompromitujících informací o Trumpovi. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan podle agentury Reuters vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby Kongresu rychle poskytlo dokumenty týkající se financování sběru informací na Trumpa.

Video Studio ČT24
video

Redaktor Daniel Anýž k financování hledání informací proti Trumpovi

„O zmíněné dokumenty žádáme administrativu a obzvláště FBI (Federální úřad pro vyšetřování) dlouhou dobu, ale oni věc protahují,“ řekl Ryan. Upozornil, že ministerstvo spravedlnosti i FBI musí žádosti Kongresu vyhovět. „A musí tak učinit okamžitě,“ dodal.

Informace, které získal bývalý britský špion Christopher Steele, kolovaly loni ve Washingtonu a měly dokazovat, že Moskva se snaží pomoci Trumpovi do Bílého domu a zároveň o něm shromažďuje citlivá a poškozující fakta.

Hodnověrnost Steeleových informací zkoumá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž speciální tým vyšetřovatelů vedený Robertem Muellerem. Ten si před časem bývalého britského agenta pozval k výslechu.

Trump opakovaně označil údajná kompromitující fakta za podvod a nedávno na Twitteru vyslovil podezření, že na financování kampaně proti němu se mohla podílet FBI a rovněž Demokratický národní výbor (DNC), což je centrální administrativní orgán demokratů. 

Demokraté spolupracovali s právní firmou Perkins Coie

Podle AP financovali demokraté shromažďování kompromitujících dokumentů proti Trumpovi prostřednictvím právní firmy Perkins Coie – ta spolupracuje s DNC.

Akce začala na jaře 2016 a skončila prakticky dnem prezidentských voleb. Právníci firmy Perkins Coie spolupracovali se společností Fusion GPS, které Steele své informace o Trumpovi dodával. Kolik peněz DNC firmě Fusion GPS poukázal, není známo.

Pokud se informace potvrdí, posílí to podle AP tvrzení Bílého domu, že demokraté vedou proti Trumpovi politicky motivovanou kampaň s pomocí pomluv.

Podle informací shromážděných Steelem, které přetiskl americký server BuzzFeed, má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Donalda Trumpa v jednom hotelu v Moskvě a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení je považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat.