USA neuznávají referendum v Kurdistánu. Bagdád blokuje mezinárodní lety do oblasti

Spojené státy neuznávají jednostranné referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu a vyzývají všechny strany k „dialogu“ a zdrženlivosti. Oznámil to americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Většina zahraničních leteckých společností se mezitím podřídila požadavku irácké vlády a pozastavila spojení s Irbílem a Sulajmáníjí v kurdské části země. Bagdád se také chystá převzít násilím kontrolu nad hranicemi autonomie se sousedními státy.

Fronty na mezinárodním letišti v Irbílu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bram Janssen

„Hlasování a výsledky nemají legitimitu a my pokračujeme v podpoře jednotného, federálního, demokratického a prosperujícího Iráku,“ uvedl Tillerson ve svém prohlášení. „Spojené státy vyzývají všechny strany, včetně iráckých sousedů, aby se vyhnuly jednostranným krokům a jakémukoli násilí,“ dodal.

Mezinárodní letecké spojení s iráckým Kurdistánem bylo zastaveno od dnešních 18:00 místního času (17:00 SELČ). Letiště v posledních hodinách zaznamenala zvýšený počet lidí, zejména zahraničních pracovníků, které ze země povolali jejich zaměstnavatelé. Tito lidé se snažili odletět posledním spojem, kterým to bylo možné. Ceny posledních letenek se kvůli zvýšené poptávce proto výrazně zvýšily.

Německá Lufthansa a rakouské Austrian Airlines, které zajišťují intenzivní spojení velké kurdské diaspory v Německu a Rakousku s regionem, už oznámily, že zrušily plánované lety od víkendu. Lufthansa létala do Irbílu jednou týdně vždy v sobotu. Austrian Airlines, které spadají pod koncern Lufthansy, měly podle agentury Reuters do tohoto města dokonce každodenní spoje.

Vnitrostátní spoje fungují dál

Vzdušný prostor nad Irákem má pod kontrolou irácká vláda. Vnitrostátní lety, spojující Kurdistán s ostatními oblastmi Iráku, jsou nadále povoleny. Předpokládá se proto, že pasažéři mířící do Kurdistánu budou nyní cestovat s přestupem na bagdádském letišti. To se tak může v příštích dnech potýkat s nebývalým přílivem cestujících.

Ředitel sulajmáníjského letiště Táhir Abdalláh uvedl, že letiště v Kurdistánu doposud zajišťovala 40 až 50 procent z celkové mezinárodní letecké přepravy Iráku.

Ředitelka irbílského letiště Talar Fáik Sálihová si postěžovala, že bagdádské úřady nevydaly jasné pokyny ohledně toho, jak jim mají zaměstnanci letiště předat správu nad areálem. Ústřední vládu obvinila, že jen trestá civilní obyvatele. Sálihová dodala, že opatření se netýká humanitárních, vojenských ani diplomatických spojů.

Premiér Abádí také řekl, že účelem zákazu mezinárodních letů nebylo zabránit dovozu zásob do kurdských oblastí.

Irácké ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že hodlá převzít kontrolu nad pozemními hraničními přechody ve spolupráci se sousedním Íránem a Tureckem. Kurdské úřady odmítly přechody uzavřít a kontrolu nad nimi předat ústřední vládě. Irácké bezpečnostní síly by je měly obsadit přesunem z íránské a turecké strany. Podle médií panují obavy, že dojde i na ozbrojený konflikt.

Referendum o nezávislosti Kurdů v Iráku
Zdroj: ČT24
Autor: Lenka Klicperová, Markéta Kutilová

Kurdové se v pondělí v referendu vyslovili přesvědčivou většinou 92 procent hlasů pro nezávislost. Jejich vedení o tom chce začít jednat s vládou v Bagdádu, která však referendum označila za neústavní a požaduje zrušení jeho výsledků. Irácká vláda prohlašuje, že v opačném případě hrozí Kurdistánu sankce, mezinárodní izolace, a možná i vojenská intervence.

Írán zakázal přepravu produktů z ropy 

Nesouhlasný postoj ke kurdskému referendu o nezávislosti sdílí s Bagdádem také Turecko a Írán, kde rovněž žije kurdská menšina. Teherán oznámil, že dočasně zakázal íránským firmám přepravu ropných produktů mezi Íránem a iráckým Kurdistánem. Podle íránské tiskové agentury Tasním íránské úřady „vzhledem k nejnovějšímu vývoji v oblasti vydaly dočasný zákaz přepravy ropných produktů mezi Íránem a iráckým Kurdistánem“.