Novým velvyslancem USA v Rusku bude diplomat Jon Huntsman

Senát Spojených států ve čtvrtek potvrdil, že novým velvyslancem USA v Rusku se stane zkušený diplomat a bývalý guvernér státu Utah Jon Huntsman. Za úřadu někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy zastával Huntsman post amerického velvyslance v Číně, za vlády bývalého prezidenta George Bushe mladšího sloužil jako velvyslanec USA v Singapuru.

Jon Huntsman
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alex Brandon

Republikáni i demokraté ze senátní komise pro zahraniční vztahy se shodli na tom, že Huntsman má potřebné diplomatické zkušenosti a v hlasování ho zvolili jednomyslně.

Senát rovněž rozhodl, že současný americký velvyslanec v Turecku John Bass se stane americkým velvyslancem v Afghánistánu a diplomat Justin Siberell bude velvyslancem USA v Bahrajnu.

Huntsman zahájí své působení v Moskvě ve chvíli, kdy zvláštní vyšetřovatel jmenovaný ministerstvem spravedlnosti Robert Mueller a kongresový výbor vyšetřují, jestli se Rusko pokusilo ovlivnit loňské prezidentské volby v USA ve prospěch současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a  jestli členové Trumpova týmu v té době udržovali tajné rozhovory s Moskvou.

Jon Huntsman
Zdroj: Reuters
Autor: Chris Keane

Rusko i Trump obvinění odmítají. Huntsman řekl, že o ruském vměšování se do loňské americké prezidentské kampaně nepochybuje.