Texas se probouzí k životu: Letiště obnoví provoz, voda klesá, tisíce lidí je ale dál uvízlých

Počet obětí bouře Harvey a následných záplav stoupl na 24. Panují ale obavy, že jich bude třicet a více. Nouzový přístřešek už potřebovalo na 32 tisíc osob. Starosta Houstonu v reakci na katastrofu zakázal noční vycházení. Voda ve městě pomalu klesá, bouře se už přesunula nad sousední Louisianu.

Video Události
video

Třetina Texasu pod vodou, New Orleans čeká 30 centimetrů vody

Harvey nad pevninou podle meteorologů ztrácí na síle, nyní ho doprovází vítr o rychlosti až 65 kilometrů v hodině a ve čtvrtek ráno ztratí sílu bouře. Do boje s následky živlu bylo v Texasu podle guvernéra nasazeno 24 tisíc členů národní gardy, stav přírodní katastrofy platí nově ve 33 okresech.

Kvůli Harveymu bylo v celých Spojených státech zrušeno několik tisíc letů, další tisíce pak nabraly zpoždění. Letiště v Houstonu už nyní obnovuje provoz.

Centrum bouře bude do čtvrtka postupovat dále na východ a na sever přes Mississippi a Tennessee. Očekává se, že v Louisianě hojně naprší, některé předpovědi uvádějí až 30 centimetrů vody.

Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady mají obavy, že se po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých. Podle newyorského listu je mezi mrtvými šedesátiletý houstonský policista Steve Perez, který se utopil v autě, když jel do služby.

Americké sdělovací prostředky se věnují také tragédii ženy z Beaumontu a její malé dcery. Žena vyjela v úterý odpoledne autem, aby se dostala ze zaplaveného území. Auto se ale dostalo do hluboké vody. Ženě se sice podařilo i s dítětem vůz opustit, ale pak je unesl silný proud z kanálu.

Jeden ze záchranářů oslovených stanicí CNN řekl, že co do počtu obětí to nejhorší teprve přijde. Je podle něj třeba prohledat zatopené oblasti dům od domu. V roce 2005 se našlo mnoho mrtvých právě po odeznění hurikánu Katrina.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Řezníček: V Houstonu přestalo pršet a voda klesá

Zpravodaj ČT Řezníček: V Houstonu přestalo pršet a voda klesá

Bouře Harvey bičuje New Orleans zasažené kdysi hurikánem Katrina

Harvey je nejsilnější bouří svého druhu, která Texas zasáhla od roku 1961. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou nicméně již během soboty zeslábl. Odhaduje se, že živel napáchal největší škody v historii USA.

Starosta Houstonu vyhlásil zákaz nočního vycházení, aby zamezil hrozícímu rabování v evakuovaných budovách. Velitel houstonské policie Art Acevedo vzkázal potenciálním zlodějům: „Nejezděte do Houstonu, protože vás chytíme. A ujišťuji všechny, kdo se pokusí těžit z příležitosti, že je to ohavné a že uděláme vše pro to, abyste dlouho nespatřili denní světlo.“ Stanice CNN ohlásila, že 14 zlodějů už bylo zatčeno.

Opatření bude platit každou noc do odvolání od půlnoci do 5:00 místního času (7:00 až 12:00 SELČ), upozornil Sylvester Turner. Občané se nemají vydávat na obhlídku svého majetku, protože vodní proud v zaplavených oblastech je stále silný a nebezpečný. 

Video BEZ KOMENTÁŘE: Hurvey
video

BEZ KOMENTÁŘE: Jak řádil Harvey? Nejdříve ticho, pak smršť a plovoucí auta

Předtím hovořil o začátku zákazu od 22:00 místního času, ale termín posunul, aby umožnil záchranářům pokračovat ve vyprošťování lidí z míst odříznutých velkou vodou. Pomohlo se tak již více než 13 000 lidí v Houstonu a jeho okolí.

Záplavy způsobené rekordními srážkami přinutily k evakuaci tisíce lidí. Naposledy museli svoje domovy opustit obyvatelé okresu Harris, kteří žijí v okruhu 2,4 kilometru od chemického závodu francouzského koncernu Arkema. Místní hasiči upozornili, že opatření je preventivní z obav, že by mohl v závodě vypuknout požár, ze kterého by se mohl rozšířit toxický dým.

Čerstvě byla vyhlášena pohotovost pro Beaumont a Port Arthur na jihu Texasu, kde voda stále stoupá a záchranáři jsou přetíženi žádostmi o pomoc. Tamní rafinerie Valero Energy Corp musela kvůli bouři přerušit provoz. Ráno se voda dostala i do evakuačního centra v Port Arthuru a lidi, kteří se tam uchýlili, bylo třeba znovu evakuovat.

V největší houstonské hale sloužící k různým masovým akcím a výstavám se ubytovalo 9000 osob, což je dvojnásobek oproti plánovanému počtu. Město proto ve středu otevřelo druhé ubytovací zařízení s kapacitou 10 tisíc lidi. První evakuované tam dopravily autobusy těsně před úterní půlnocí. 

Video Studio 6
video

Roste počet obětí bouře Harvey, která zasáhla Texas

Původně hurikán, který po přesunu nad pevninu oslabil na tropickou bouři, přinesl rekordní dešťové srážky – 132 centimetrů. Jde o rekord nejen pro Texas, ale i pro celé kontinentální Spojené státy. Nepřekonal se tím ale rekord z roku 1950 (133 centimetrů) na Havajských ostrovech v důsledku tropického cyklonu Hiki.

Podle meteorologů sužují lijáky jihovýchodní část Texasu a jižní Louisianu. Harvey v průběhu dne opět nabral na síle. Vítr, který ji nyní na cestě východním směrem doprovází, zesílil ze 72 kilometrů v hodině na 80 kilometrů.