Gabriel: Evropa chce udržet obchodní vztahy s Ruskem. Americké sankce je ohrožují

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel varoval před novou „dobou ledovou“ ve vztazích s Ruskem. Nové americké sankce podle něj v Evropě vyvolávají obavy z nezamýšlených vedlejších efektů. Prohlásil to ve Washingtonu po setkání se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem.

Sigmar Gabriel a Rex Tillerson ve Washingtonu
Zdroj: Reuters Autor: Mike Theiler

Gabriel kritizoval, že nové americké sankce postihují také evropské podniky. „Jako Evropané se velmi obáváme, že to bude mít pro Evropu nezamýšlené důsledky. Nechceme zcela zničit své obchodní vztahy s Ruskem, zvláště v energetickém sektoru,“ řekl Gabriel.

Dodal, že opatření USA vystavují evropské firmy zapojené do energetických projektů v Rusku hrozbě pokut za porušení amerických zákonů. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová už předtím vyzvala Evropskou unii k opatřením proti USA, pokud by nové sankce vyústily v pokutování německých firem.

Evropští lídři jsou podle Gabriela znepokojeni tím, že nejnovější sankce budou mít nejen hospodářské důsledky, ale také by mohly „vést k nové době ledové mezi Ruskem a Spojenými státy a Západem“. Německý politik ale také řekl, že je vděčný za to, že americký prezident Donald Trump souhlasil s koordinací dalších opatření se spojenci.

Zároveň vyzval Moskvu, aby splnila své závazky vyplývající z křehké dohody o příměří na východní Ukrajině, včetně stažení těžkých zbraní. „To by byl nejlepší startovací bod pro zlepšení vztahů,“ poznamenal Gabriel.

Německá diplomacie má výhrady i k sankcím vůči Íránu

Šéf německé diplomacie však hodnotí skepticky také nové americké sankce proti Íránu, protože podle něj ohrožují těžce vyjednanou dohodu s Teheránem o jeho jaderném programu.

„Velmi nám jako Evropanům i jako Němcům záleží na zachování této dohody,“ zdůraznil Gabriel. Íránu však podle něj musí být jasné, že musí být realizován opravdu každý detail dohody. Německo podle něj bude v tomto směru na Írán tlačit spolu s Francií, Británií a Spojenými státy.

Americký prezident na začátku srpna podepsal kontroverzní sankční balíček Kongresu. Postihuje kromě Ruska také Severní Koreu a Írán. Protiruské sankce se zaměřují hlavně na důležitá průmyslová odvětví včetně energetiky. Rusko má být potrestáno za svou roli v ukrajinském konfliktu i za údajné ovlivňování amerických voleb.