Na naše zákony nesahat. Práva Britů po brexitu už nebude řešit unijní soud

Na práva britských občanů po brexitu budou dohlížet britské soudy. V novém dokumentu to zdůraznila vláda premiérky Theresy Mayové, která se snaží dosáhnout dohody s Bruselem ohledně role Evropského soudního dvora po odchodu země z EU. „Británie znovu převezme kontrolu nad svými zákony,“ uvedla Mayová.

Video Zprávy v 16
video

Spolupracovník ČT Kytka: Zastánci tvrdého brexitu se bouří

Kritici tvrdí, že nebude možné vyhnout se tomu, aby evropští soudci hráli určitou úlohu při prosazování nových dohod uzavřených s EU.

Obě strany budou na svá rozhodnutí vzájemně dohlížet, sdělili ministři. V soudní oblasti chce Británie i po brexitu úzce spolupracovat s Unií při řešení přeshraničních občanskoprávních sporů – podle kabinetu zde systém unijního práva funguje dobře.

Vláda v dokumentu nastínila několik modelů, jak by spolupráce mohla fungovat – u některých z nich by unijní soud měl vliv na výsledek sporů, a to třeba v případě výkladu unijního práva.

Návrh britské vlády na spolupráci s EU po brexitu v oblasti justice 224.59 KB

Rozsudky Soudního dvora EU se ale již nebudou automaticky týkat Spojeného království a tento soud nadále nebude zasahovat do britských zákonů. Dokument na druhou stranu nevylučuje vliv unijního soudu během přechodného období plánovaného na období po březnu 2019.

„U zastánců tvrdého brexitu to vyvolává obavy, že i když nebude mít Evropský soudní dvůr přímý dopad na legislativu a spory v Británii, tak bude zprostředkovaný přes arbitrážní řízení, která se budou odvolávat na jurisdikci Evropského soudního dvora.“

Ivan Kytka

spolupracovník ČT

„Budeme tvořit vlastní zákony – parlament vytvoří naše zákony – a jsou to britští soudci, kteří budou interpretovat tyto zákony, a bude to Nejvyšší soud Spojeného království, který bude konečným arbitrem,“ zdůraznila Mayová.

Evropský soudní dvůr má ve sporných záležitostech zajišťovat, aby členské státy dodržovaly unijní právo, a také řeší spory mezi zeměmi a unijními institucemi. Jeho rozsudky jsou závazné pro všechny členské státy.

Britská vláda vydala už několik dokumentů. V jednom z nich uvádí, že mezi Irskem a Severním Irskem by po odchodu Británie z Evropské unie neměla být žádná viditelná hranice, v dalším navrhuje zajistit pokračování dosavadního obchodu se zbožím a službami s Unií po brexitu.

Evropská komise ale odmítá diskutovat o budoucím uspořádání vztahů jako například o obchodu, dokud nebudou domluveny otázky vzájemného zaručení práv občanů, „rozvodový účet“ Spojeného království a právě hranice se Severním Irskem.