Rakousko zesílí kontroly na hranicích. Zaměří se na osobní auta i vlaky

Rakousko zintenzivní kontroly na hranicích, protože v posledních dnech zaznamenalo vyšší počty ilegálních přechodů. Oznámil to rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Nová opatření se budou podle agentury APA týkat pohraničních oblastí s Maďarskem, Slovinskem, Slovenskem a Itálií. O českých hranicích se agentura nezmiňuje.

Kontrola na rakousko-maďarských hranicích
Zdroj: Reuters Autor: Heinz-Peter Bader

Podle rakouského ministra vnitra Sobotky budou až do odvolání na hranicích intenzivnější kontroly ze strany policie, které by měli pomáhat vojáci. Přísněji budou v příhraničí kontrolována například osobní auta, ale také nákladní vlaky, které přes rakouské území projíždějí z Itálie do Německa.

Německá policie na nákladních vlacích z Rakouska objevila ukryté migranty. Skrývali se v podvozcích převážených kamionů. K sedmi dospělým a pěti nezletilým Afričanům je navedly termokamery vrtulníku.

Video Zprávy v 16
video

Lukáš Mathé: Rakouské úřady denně zaznamenají desítky migrantů

Utečenci mění své trasy

Důvodem přísnějších kontrol je podle ministra Sobotky zvýšený příchod migrantů, který úřady zaznamenaly v posledních dnech. Šlo o větší skupiny a uprchlíci také přecházeli jinými trasami než obvykle.

O posílení kontrol v hraničních oblastech hovoří představitelé rakouské vlády už několik týdnů.

Začátkem minulého měsíce rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil oznámil, že armáda přesunula čtyři obrněná vozidla k Brennerskému průsmyku, který spojuje Rakousko s Itálií. Italské ministerstvo zahraničí si tehdy kvůli tomu předvolalo rakouského velvyslance v Římě.

Hlavní proud vede přes Itálii

Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent dostat od břehů severní Afriky přes Středozemní moře.

Video Studio ČT24
video

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům k záchraně migrantů ve Středozemním moři