Tisíce ozbrojenců zasahovaly v Riu proti drogové mafii. Zatčeno 40 lidí

Tisíce vojáků a policistů vyrazily do ulic Ria de Janeiro po stopách drogových gangů. Ty rozpoutaly ve městě novou vlnu kriminality – za letošek město evidovalo nejvíce trestných činů za osm let. Při sobotním rozsáhlém zásahu policie zatkla 40 lidí, nejméně dva zločinci během razií zemřeli.

Zátah proti drogovým gangům v Riu de Janeiro
Zdroj: Reuters

Dva lidé zemřeli při dnešním rozsáhlém zásahu brazilských bezpečnostních složek ve čtyřech chudinských čtvrtích Ria de Janeiro. Cílem operace, do níž bylo podle agentury AFP nasazeno na 5000 vojáků a policistů, byly ozbrojené drogové gangy. Ty ovládají chudinské čtvrti a válka mezi nimi stojí za nárůstem násilí v tomto druhém největším brazilském městě.

„Oblast ovládá strach, lidé se bojí vycházet z domů a nechodí do práce,“ prohlásil jeden z místních obyvatel. Ve městě bylo v první půli roku zaznamenáno nejvíce trestných činů od roku 2009, včetně 3457 vražd. To je podle oficiálních statistik nárůst o 15 procent oproti stejnému období v loňském roce. Od začátku roku bylo zabito 93 policistů.

Při sobotním zásahu na severu a západě Ria de Janeiro bylo zatčeno čtyřicet lidí. „Dva zločinci při střetech zemřeli,“ uvedl šéf policie. Do akce bylo nasazeno 3600 vojáků a přes 1300 policistů a také vrtulníky.

Dnešní zásah je součástí větší operace, nazvané Bezpečnost a mír, která by měla v Riu de Janeiro trvat až do konce příštího roku.

Dekret opravňující k nasazení ozbrojených složek ve městě před týdnem podepsal brazilský prezident Michel Temer. Do boje s organizovaným zločinem tam má být nasazeno na 10 tisíc mužů, včetně 8500 vojáků.