Finanční poradce Vatikánu Pell popřel u soudu v Melbourne zneužití dětí

Třetí nejvýše postavený muž Vatikánu, australský kardinál George Pell, během prvního stání u soudu v Melbourne popřel prostřednictvím svého obhájce obvinění ze zneužívání dětí. Hlavní finanční poradce papeže Františka je nejvyšším představitelem katolické církve, který stojí před soudem za údajné sexuální delikty.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Kardinál Pell před soudem

Šestasedmdesátiletý Pell v soudní síni sám nepromluvil. Jednání trvalo jen pět minut a soustředilo se na administrativní otázky. Další slyšení stanovil soudce na 6. října, napsala agentura DPA.

Podle policie australského státu Victoria na Pella podalo obvinění „více poškozených“, přičemž se jedná o činy spáchané před mnoha lety. Více informací policie neposkytla. V Austrálii se tyto zločiny nepromlčují.

Server BBC dříve uvedl, že Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce v období od 70. do 90. let minulého století. Dva z nich si podle BBC stěžovali na nevhodné doteky při plavání. Při jiném incidentu v místním surfařském klubu se Pell údajně před chlapci objevil obnažený.

Pellovu pověst už dříve poškozovala obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z jedné farnosti do druhé, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.

Video Studio ČT24
video

Sociolog Jandourek: Papež vyhlásil nulovou toleranci

Začátkem loňského roku Pell svědčil před australskou vládní vyšetřovací komisí, která se zabývala „institucionálním zneužíváním dětí“ v katolické církvi. Tehdy podle agentury Reuters řekl, že církev učinila „katastrofální“ rozhodnutí, když odmítla věřit zneužívaným dětem a přesouvala provinilé kněze do jiných farností.

Římskokatolickou církví otřásají v posledních letech po celém světě skandály spojené s pedofilními duchovními. Papež František v minulosti opakovaně vyzýval k přísnému potrestání všech, kteří se dopustí zneužívání nezletilců. Loni na začátku července kvůli zneužívání dětí podřízenými odešel brazilský arcibiskup Aldo di Cilla Pagotto.

George Pell
Profil

George Pell

Narodil se 8. června 1941 v Ballaratu v Austrálii. Studoval teologii na univerzitě Urbaniana v Římě a pedagogiku na Monash University v Melbourne. Má také doktorát z církevní historie z univerzity v Oxfordu.

Na kněze byl vysvěcen v roce 1966. V roce 1987 byl zvolen titulárním biskupem v italské Scale a pomocným biskupem v australském Melbourne a byl vysvěcen na biskupa. Papež Jan Pavel II. ho v roce 1996 jmenoval arcibiskupem v Melbourne, kterým byl až do roku 2001, kdy se stal arcibiskupem v Sydney.

Kardinálem je od října 2003. V dubnu 2013 ho papež František jmenoval jedním z devíti kardinálů, kteří se mají zabývat reformou katolické církve. Do Říma jej papež povolal v roce 2014 v důsledku skandálů kolem Vatikánské banky.

Pell je silným zastáncem tradičních katolických hodnot. Hájí konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a je pro zachování kněžského celibátu.

Zdroje: Holy See Press Office, ČTK