Pilot airbusu chtěl přistát na dráze plné letadel. Možné obří tragédii zabránil dispečer

Letový dispečer na letišti v San Franciscu zabránil nehodě, která se mohla zapsat mezi nejtragičtější. Pilot dopravního letadla Airbus letecké společnosti Air Canada se totiž chystal přistát na dráze plné letadel čekajících na odlet. Letový dispečer si jeho chyby včas všiml a navedl jej na přistání znovu. Incident podle televize CBC vyšetřují americké úřady.

Video Studio ČT24
video

Letecký publicista Martin Salajka k incidentu na letišti v San Franciscu

Airbus A320 s pasažéry na cestě z Toronta se minulý pátek chystal na přistání v kalifornském velkoměstě, kde už dostal povolení z řídicí věže. Jeden z dispečerů si ale všiml, že místo volné přistávací dráhy, kam měl pilot stroj navést, klesal k dráze určené pro stroje seřazené ke vzletu. V té chvíli tam byla čtyři letadla.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Na letišti v San Franciscu hrozila tragédie

Dispečer proto okamžitě pilotovi nařídil opět nabrat výšku, obletět letiště a zahájit přistávací manévr znovu. Napodruhé už bylo vše bez problémů.

Americká stanice CNN na Facebooku zveřejnila komunikaci dispečerů s pilotem:

Federální úřad pro letectví (FAA) nyní vyšetřuje, jak blízko byl přesně airbus okamžiku, ve kterém by již nešlo manévr přerušit. „Pokud je to pravda, byla tato událost patrně blízko největší letecké katastrofě v historii,“ řekl webu Mercury News bývalý letec a šéf společnosti Aero Consulting Experts Ross Aimer.

Animace manévru pilota na letišti v San Franciscu:

Podle médií není zcela jasné, kolik bylo v přistávajícím kanadském letadle a ve čtyřech strojích čekajících na vzlet lidí. K nejtragičtějšímu leteckému neštěstí v dějinách došlo právě na letištní ploše v roce 1977 na kanárském ostrově Tenerife, kde při srážce dvou letounů během vzletu jednoho z nich zemřelo dohromady 583 lidí.