Trump kritizoval média za komentáře k jeho sto dnům ve funkci

Americký prezident Donald Trump odsoudil americká média za nelichotivé komentáře k jeho prvním 100 dnům v úřadu. Na shromáždění svých příznivců v Pensylvánii označil mediální kritiky za „falešné zprávy“ sepsané novináři, kteří „nejsou v obraze“, informovala agentura Reuters.

Video Události
video

Trump se opřel do médií kvůli kritice jeho 100 dnů v Bílém domě

Sto dnů od lednové prezidentské inaugurace uplynulo v sobotu. Trump se ale rozhodl strávit sobotní večer se svými voliči v Pensylvánii a jako první prezident za posledních třicet let tak nedorazit na tradiční večeři s novináři pokrývajícími Bílý dům. Na shromáždění v pensylvánské metropoli Harrisburgu však zdůraznil, že po nástupu do funkce „plní jeden slib za druhým“.

Mnohá liberální americká a světová média naopak v komentářích z uplynulého týdne poukazovala na to, že Trump většinu svých předvolebních slibů nesplnil.„Mainstreamová (falešná) média odmítají zveřejnit dlouhý seznam našich úspěchů, včetně podpisu 28 exekutivních příkazů, silných hranic a velkého optimismu,“ napsal před zahájením pensylvánského mítinku Trump na Twitteru.

Shromáždění v Harrisburgu se tedy konalo týž večer, na který byla naplánována zmíněná výroční večeře pořádaná asociací korespondentů v Bílém domě, jíž se američtí prezidenti pravidelně účastní. Trump, který opakovaně obviňuje média ze lží, již předem řekl, že na večeři nepřijde.

Na pensylvánském mítinku prohlásil, že je rád, že je daleko od „washingtonské bažiny“. „Početná skupina hollywoodských herců a zástupců washingtonských médií se teď navzájem utěšuje v sále hotelu (Hilton) v metropoli,“ řekl Trump. „Pokud je skutečně úkolem médií být upřímný a mluvit pravdu, pak média zasluhují velkou nedostatečnou,“ dodal Trump.

Tradiční večeře proběhla bez celebrit

Večeře se ale letos, na rozdíl od minulých let, ani žádná z velkých filmových, televizních či sportovních hvězd nezúčastnila.

Večer se nesl ve znamení oslavy svobody slova, řada řečníků se ohradila proti Trumpovu obvinění, že americká média o něm a jeho krocích ve funkci informují lživě. Hvězdou večera byli novináři Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří se proslavili odhalením jednoho z největších skandálů americké historie. Takzvaná aféra Watergate nakonec v roce 1974 vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona.

Slavnostní večeře pořádaná asociací korespondentů v Bílém domě
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

Tradičně nechyběly humorné narážky na prezidenta. „Hlava naší země tady není,“ uvedl jeden z řečníků, komik Hasan Minhaj. „Je to proto, že žije v Moskvě. A to je dlouhý let. Co se týče toho druhého chlápka, tak myslím, že je v Pensylvánii, protože nedokáže přijmout žert,“ dodal Minhaj s odkazem na Trumpa.

Trump je prvním prezidentem od roku 1981, který se večeře asociace korespondentů v Bílém domě nezúčastnil. Před šestatřiceti lety nedorazil Ronald Reagan, který se ovšem v době konání akce zotavoval z pokusu o atentát.

Trump na setkání s voliči jmenoval dosavadní úspěchy

Trump na shromáždění v Harrisburgu vypočítal následně věci, které považuje za úspěchy počátečního období své vlády. Připomněl, že se mu povedlo prosadit zvolení nového ústavního soudce Neila Gorsucha a také odstranit několik opatření určených k regulaci podnikání a ochrany životního prostředí.

Poukázal také na to, že schválil obnovu stavby ropovodů Keystone XL a Dakota Access, oznámil odchod od transpacifické obchodní smlouvy a rozšířil bezpečnostní opatření, jež vedla k prudkému poklesu nelegálních přechodů jižní hranice USA.

Nesplněné předvolební sliby Trump podle agentury Reuters odbyl mávnutím ruky. Prezident mimo jiné neprosadil v Kongresu zrušení a nahrazení zdravotní reformy známé jako Obamacare, kvůli otázkám kolem financování je nejasný také osud výstavby zdi na hranicích s Mexikem. Trump svalil vinu na demokraty a prohlásil, že všechny sliby budou nakonec splněny. „My tu zeď postavíme, nebojte se,“ řekl svým stoupencům v Harrisburgu.