Ruská prokuratura zakázala Chodorkovského hnutí Otevřené Rusko. Omylem ale jen britskou pobočku

Moskva zakázala činnost opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil někdejší nejbohatší Rus a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Oznámil to ruský tisk s odvoláním na rozhodnutí generální prokuratury. Ta svůj verdikt doprovodila konstatováním, že Chodorkovského organizace je v Rusku nežádoucí. Odpoledne pak provedla policie v sídle hnutí razii.

Michail Chodorkovskij
Zdroj: ČTK/AP Autor: Markus Schreiber

Jak ale upozornil zpravodaj Českého rozhlasu Radiožurnál Martin Dorazín, celá věc má háček. „Generální prokuratura totiž prohlásila za nežádoucí organizaci Otevřené Rusko registrovanou ve Velké Británii, která nemá právně nic společného s pobočkou hnutí v Rusku. Šéfová moskevské pobočky Otevřeného Ruska potvrdila, že organizace funguje dál, protože jí se žádný zákaz netýká,“ vysvětlil Dorazín.

Činnost Otevřeného Ruska ruské úřady zakázaly těsně před demonstracemi, které hnutí do ruských měst svolalo na tento víkend. Jejich smyslem má být protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi spojený s výzvami k jeho odstoupení. Sám Chodorkovskij na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů.

Michail Chodorkovskij v Kyjevě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Hnutí na svém webu oznámilo, že asi 15 příslušníků bezpečnostních policejních jednotek OMON odpoledne vniklo do jeho sídla. Na Twitteru pak uvedlo, že nikdo důvod této razie nesdělil. Přítomným policisté nejprve zakázali telefonovat a pak jim nařídili kanceláře opustit.

O něco později Otevřené Rusko informovalo, že policisté zabavili typografické zařízení a přibližně 100 tisíc letáků s heslem „Máme toho dost“, které byly připravené na chystaný protest. Informace doplnily fotografie dokumentující zásah.

Zakázaná pobočka Otevřeného Ruska se nyní ocitne na seznamu zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž činnost je v Rusku nežádoucí. Tento seznam spravuje ministerstvo spravedlnosti a podle agentury Interfax je na něm v současnosti sedm subjektů.

Podle ruských zákonů „nežádoucí organizace“ nesmí v Rusku vykonávat žádnou činnost, což se mimo jiné týká finančních převodů a nakládání s jiným majetkem. Pokud někteří členové organizace zákaz poruší, hrozí jim až šest let vězení. Za demonstrace nepovolené místními úřady mohou být navíc lidé postiženi pokutami a administrativními tresty, v případě opakovaného porušování i vězením.

Michail Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za údajné finanční podvody a obří krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde nyní žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale „obyčejný zloděj“.