Zeman je pro euroatlantickou integraci na Balkánu. Ale bez Kosova

Česko podporuje šíření euroatlantické integrace na západním Balkánu, uvedl prezident Miloš Zeman při návštěvě Chorvatska. Myslí si ale, že v ní není místo pro Kosovo. Dal také najevo nesouhlas s takzvanou vícerychlostní Evropskou unií. Podle chorvatské televize HRT to řekl po setkání s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou.

Video Události
video

České investice i migrační krize - témata Zemanovy cesty do Chorvatska

Šéfka chorvatského státu vyzdvihla velmi dobré politické vztahy obou zemí, ale chtěla by, aby se rozšířily do řady oblastí. Od konzultací kolem evropských politik, okolo spolupráce v rámci Evropské unie a evropského projektu i v rámci NATO, avšak rovněž pokud jde o dvoustrannou spolupráci. To se podle ní týká především ekonomiky a ekonomické spolupráce.

Chorvatsko je otevřené českým investicím, řekla v této souvislosti Kitarovičová. Více potenciálu vidí také v podnikatelských aktivitách chorvatských firem v Česku a českých v Chorvatsku.

Zeman podle chorvatské televize se svou chorvatskou kolegyní souhlasil, že je třeba zvýšit investice. Kromě turistiky podle něj Češi plánují investice také v bankovním a energetickém sektoru.

Chorvatsko chce spolupracovat s V4

Kitarovičová zdůraznila rovněž zájem Chorvatska o spolupráci s visegrádskou skupinou, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko. „Byla bych ráda, kdybychom jednu z příštích schůzek této iniciativy uspořádali v Chorvatsku za účasti prezidentů těchto států, ale i našich sousedů ze Slovinska a Rakouska,“ citovala HRT prezidentku.

Zeman k tomu poznamenal, že Chorvatsko může být této iniciativě velmi užitečné díky svým zkušenostem s migrační krizí. V souvislosti s tím vyjádřil znepokojení nad tím, že by turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohl splnit svou hrozbu pustit do Evropy tři miliony uprchlíků.