Rozbitá okna, vyvrácené stromy. Queensland zasáhla nejsilnější bouře za posledních šest let

Na severovýchod Austrálie udeřil v noci cyklon Debbie. Vítr dosahoval rychlosti až 260 kilometrů v hodině. V Queenslandu v okolí města Airlie Beach živel přerušil telefonní spojení, lijáky zaplavily ulice, vichr rozbíjel okna, vyvracel stromy a poškodil střechy domů. Asi 50 tisíc domácností bylo bez elektřiny. Jeden člověk byl vážně zraněn.

Video Horizont ČT24
video

Severovýchod Austrálie devastuje zkáza jménem Debbie

Cyklon Debbie, který je nejsilnější bouří v australském státě Queensland od roku 2011, dorazil na pevninu v úterý v poledne místního času (ve čtyři hodiny ráno našeho času). Krátce předtím poničil turistická letoviska na ostrovech Whitsunday Islands u východního pobřeží.

Na čtyři stovky škol a školek zůstalo zavřených, uzavřeno bylo i letiště Townsville a přístavy Abbot Point, Mackay a Hay Point kvůli vysokým vlnám. „Cyklon je velmi hlučný. Zní to, jako by na střeše vašeho domu přistálo jumbo,“ popsal živel jeden z místních obyvatel.

Blížící se cyklon zachytila kamera z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Debbie oproti očekávání postupuje na jihozápad velmi pomalu, což znamená, že lijáky a vichr hned tak neustanou. „Potrvá to dlouho, minimálně do večera, než vítr začne konečně slábnout,“ uvedla premiérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková. Zároveň vyzvala obyvatele, aby v následujících hodinách nevycházeli z domů.

„Podmínky se rychle zhoršily. Buďte opatrní a zůstaňte doma do středy,“ prohlásil v parlamentu australský premiér Malcolm Turnbull.

Úřady už v pondělí vyzvaly k evakuaci asi 25 tisíc lidí, což by byla největší evakuace v Austrálii od cyklonu Tracy z roku 1974. Řada lidí ale výzvu k opuštění svých domovů a přesunu do výše položených míst neuposlechla.

Podle místní policie byl vážně zraněn jeden muž ve městě Proserpine, když na něj spadla zeď. Byl převezen do nemocnice, o jeho stavu zatím nejsou další informace. Policie připsala cyklonu i dopravní nehodu ve městě Proserpine, při níž v pondělí zemřela 31letá turistka. Příčinou mohlo být podle policie zhoršené počasí před blížícím se cyklonem.

Očekává se, že cyklon způsobí i vážné škody farmářům. V oblasti se pěstuje zejména ovoce a zelenina, včetně rajčat, paprik či manga.

Poté co zeslabí, by však mohl do jiných zemědělských oblastí přinést tolik očekávané srážky a odvrátit následky sucha. 

Bouře Debbie je zrádná tím, že dorazil na pevninu ve své nejsilnější fázi. Navíc se pohybuje velmi pomalu, a může tak na jednom místě způsobit větší škody. Ze stejného důvodu hrozí na jednom místě větší koncentrace srážek – a tudíž povodní.