Ve věku 101 let zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller. Oznámil to mluvčí rodiny, podle něhož bylo příčinou úmrtí selhání srdce. Byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího, který bývá někdy označován za nejbohatšího muže novodobé historie. Zemřel ve svém domě v Pocantico Hills.
Ve věku 101 let zemřel vnuk naftového magnáta David Rockefeller
David Rockefeller se narodil 12. června 1915 v New Yorku jako syn Johna Rockefellera juniora. Měl pět starších sourozenců. Vystudoval Harvardovu univerzitu a prestižní London School of Economics. Zde se setkal s pozdějším americkým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Studia Rockefeller zakončil titulem z Chicagské univerzity (1940). Za druhé světové války pak pracoval pro vojenskou rozvědku ve Francii a v severní Africe.
V roce 1946 vstoupil do „rodinné“ Chase National Bank, později přeměněné na Chase Manhattan Bank (nyní pod hlavičkou JPMorgan). V letech 1969 až 1981 zastával funkce předsedy správní rady a generálního ředitele. Od roku 1981 působil v Mezinárodním poradenském výboru pro banky. S bratrem Nelsonem se zasloužil o vybudování Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu, jehož budovy zvané „Dvojčata“ byly zničeny v roce 2001.
Rockefellerové vždy koketovali s politikou, většinou na straně republikánů. David byl výjimkou, odmítl post ministra financí a upřednostnil byznys a neformální vliv. Pracoval ale pro řadu prezidentů USA, republikánů i demokratů, setkával se s různými světovými politiky. Konzultoval s ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a býval v kontaktu s představiteli CIA.
Peníze dával na charitu i do vzdělání
Osobní majetek Rockefellera se odhaduje na tři miliardy dolarů. Jeho výrazná část mířila na charitu, připojil se například k filantropické výzvě, za níž stojí jedni z nejbohatších mužů planety – Bill Gates a Warren Buffett.
Prostředky věnoval i na vzdělání, v roce 2008 daroval 100 milionů dolarů své „domovské“ Harvardově univerzitě. Zajímal se také o ekologii, dlouhodobě investoval do umění (sponzoroval newyorské Muzeum moderního umění), vlastnil hodnotnou sbírku obrazů.
Rockefeller patřil k zakladatelům či členům řady organizací americké a globální elity, jako jsou například Rada pro mezinárodní vztahy, Trilaterální komise nebo skupina Bilderberg, které konspirační teoretici přisuzují snahu ovládnout svět.
Rodinné firmy vedou jeho děti
Přes půl století prožil s manželkou Margaret „Peggy“ McGrathovou, s níž se oženil v roce 1940 (zemřela v roce 1996). Narodilo se jim šest dětí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Většina z potomků se podílí na chodu rodinných firem či charitativních fondů.
Rockefeller navštívil několikrát i bývalé Československo. Poprvé přijel do Prahy už v květnu 1945 jako asistent vojenského atašé velvyslanectví USA. Naposledy jej v roce 1991 přijal při soukromé návštěvě s manželkou prezident Václav Havel.