Ředitelem regionální pobočky je Američan iráckého původu Omar Shakir. Izraelské ministerstvo vnitra zdůvodňuje svůj krok vůči němu tím, že zprávy HRW se „vměšují do politiky ve službě palestinské propagandy a falešně to maskují ochranou lidských práv“. Uvedlo též, že k jeho rozhodnutí přispělo doporučení ministerstva zahraničí.
Dle mluvčího ministerstva vnitra Emmanuela Nahšona je prý HRW otevřeně nepřátelská vůči Izraeli a jejím jediným cílem je škodit, a ne zjišťovat pravdu. „Nejsme masochisti,“ dodal Nahšon, podle něhož zamítnutí pracovního povolení nesouvisí s iráckým původem Shakira. Ostatní personál HRW může podle Nahšona pokračovat v práci v Izraeli.
HRW publikovala v minulosti řadu zpráv velmi kritických vůči izraelským úřadům, ale i vůči Palestinské autonomii. Například obvinila Izrael z válečných zločinů během jeho bojů s radikály z hnutí Hamas v pásmu Gazy v létě roku 2014. Palestinské úřady HRW kritizovala mimo jiné za zadržování novinářů a aktivistů v pásmu Gazy.
Izrael loni přijal takzvaný zákon o transparentnosti, který po nevládních organizacích financovaných ze zahraničí mimo jiné požaduje, aby ve veškerých veřejných oznámeních zveřejňovaly detaily o zahraničních příjmech, tvoří-li přes polovinu jejich financování. Zákon též ukládá, aby aktivisté těchto skupin při pohybu v parlamentu nosili speciální označení.
Zákon přitom nehovoří o izraelských skupinách, které podporují židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, ani o dalších provládních a nacionalistických hnutích, které mají rovněž bohaté soukromé sponzory.
Nový předpis, který prosadila současná pravicová vláda, míří podle kritiků na propalestinské organizace a má potlačit odpůrce vlády.