Přijměme víc uprchlíků, volal 160tisícový dav v Barceloně

Na 160 tisíc lidí přišlo podle policejních odhadů v Barceloně na sobotní demonstraci za přijetí více uprchlíků, jak se k tomu úřady zavázaly v roce 2015. Levicová starostka druhého největšího španělského města Ada Colauová demonstranty vyzvala, aby zaplnili ulice při pochodu nazvaném Chceme vítat.

Prouprchlická demonstrace v Barceloně
Zdroj: ČTK/AP Autor: Manu Fernandez

Španělsko mělo v rámci přerozdělení uprchlíků mezi členské státy EU přijmout zhruba 16 tisíc uchazečů o azyl, zatím jich ale přijalo pouze 1100. Mnozí demonstranti přišli s transparenty, na kterých byly nápisy jako „Už žádné výmluvy, přivítejme je hned!“.

Pochod uspořádalo hnutí Náš domov je váš domov. „Požadujeme alespoň důstojné minimum pro ten počet uprchlíků, který by mohl přijet,“ řekl dvaašedesátiletý výrobce keramiky Jacint Comelles, který do pochodu vyrazil s rodinou a přáteli, soudí, že v Evropě a zvláště ve Španělsku se pro uprchlíky udělalo velmi málo. Akce symbolicky skončila u břehů Středozemního moře, kde loni utonulo na 5000 uprchlíků. „Jsme oběti války. Chceme, aby diktátor (syrský prezident Bašár Asad) a organizace Islámský stát, což jsou dvě stránky stejné mince, odešli, abychom se mohli vrátit domů,“ prohlásila za potlesku demonstrantů jedna syrská uprchlice.

Ve středu předsedkyně městského sněmu Merce Conesaová prohlásila, že se stydí, že Španělsko dosud přijalo jen tisíc uprchlíků. Evropskou komisi zároveň vyzvala, aby začala přísně trestat státy, které neplní své závazky v tomto směru.

Barcelona ještě v srpnu 2015 předložila plán pro přijetí uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Eritreje. Starostka Colauová loni vyjádřila politování nad tím, jak málo uprchlíků Španělsko přijalo, a v Bruselu kritizovala unijní reakci na migrační krizi.

Uložit