Výbor europarlamentu podpořil dohodu mezi EU a Kanadou

Klíčový výbor Evropského parlamentu podpořil rozsáhlou obchodní smlouvu mezi EU a Kanadou, známou jako CETA. Europarlament jako celek o ní má hlasovat v únoru. Pokud ji potvrdí, v prozatímním režimu může začít platit od letošního dubna.

Úterní doporučení výboru pro mezinárodní obchod europarlamentu naznačuje, jak se ke smlouvě postaví celé jeho plénum. Pro doporučení, aby plénum smlouvu schválilo, hlasovalo 25 členů výboru, proti 15, jeden se zdržel.

V diskusi na výboru opakovaně padala upozornění na protekcionářský postoj nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už podepsal plány na odchod USA z Transpacifického partnerství (TPP) a výhrady má také k dohodě TTIP, která je nyní vyjednávána mezi Spojenými státy a EU.

Evropská komise označila smlouvu CETA za takzvanou smíšenou dohodu. Dokument proto musí schválit národní, případně i regionální parlamenty členských zemí.

Podpis dohody CETA
Zdroj: Reuters
Autor: Francois Lenoir
Dohoda o vzájemném volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou zvaná CETA byla po letech vyjednávání podepsána na bruselském summitu v říjnu.

Na poslední chvíli se proti dohodě postavila Belgie – respektive její frankofonní část, která se obávala zvýšení moci nadnárodních společností. Nakonec ale výměnou za některé dodatky a výjimky smlouvu taktéž podpořila.

Proti podpisu smlouvy se však v Bruselu konaly protesty, několik desítek lidí se za silné policejní přítomnosti sešlo přímo u budovy, kde se říjnový summit konal.

Dohoda začíná odstraňovat naprostou většinu cel a poplatků, které dosud omezují obchod mezi Unií a Kanadou.

Vyšší HDP i minimální cla

Různé zdroje odhadují, že by kanadsko-unijní dohoda mohla zvýšit roční hrubý domácí produkt EU zhruba o 12 miliard eur (přibližně 312 miliard korun). Vzájemná výměna zboží a služeb by v případě platnosti měla vzrůst až o 23 procent, což představuje zhruba 26 miliard eur (676 miliard korun).

Spolupráce má odstranit naprostou většinu cel a poplatků mezi osmadvacítkou a Kanadou a vytvořit velký trh pro služby, zboží i investice. Z velké části by se například otevřel trh se zemědělskými komoditami.

Video Zprávy v 10
video

Příprava na podpis dohody CETA. Má zlepšit vzájemné obchodní podmínky

Kanada v té souvislosti bude uznávat přes 140 tradičních výrobků, vyráběných v EU jen v určité oblasti a chráněných – například francouzský sýr Roquefort, nizozemskou goudu či italskou parmskou šunku, také české pivo a žatecký chmel. Pod těmito názvy bude v zemi možné prodávat jen skutečné evropské výrobky.
Kanada mimo jiné uzná například některé evropské standardy pro automobily, což by mělo zjednodušit export aut.

Usnadní se také vzájemné uznávání diplomů a kvalifikací a Kanada otevře přístup evropským zájemcům k veřejným zakázkám nejen na federální úrovni, ale také na úrovni regionů a měst. CETA má dále vytvořit rovnější podmínky v oblasti práv duševního vlastnictví.

Předmětem diskusí byl systém urovnávání investičních sporů. Zatímco předchozí kanadská vláda trvala na klasickém arbitrážním mechanismu, EU chce zavést speciální tribunál pro urovnávání sporů.

Jeho členy nebudou určovat strany sporu, ale evropské a kanadské úřady. Kanada s tím vyslovila souhlas až s nástupem nového premiéra Justina Trudeaua na konci roku 2015.