Volal jsem, že hotel pohřbila lavina. Nebrali mě vážně, stěžuje si známý přeživšího

Ohledně záchranné akce v italském hotelu Rigopiano se začínají objevovat hlasy, podle kterých záchranné složky situaci ze začátku podcenily. O katastrofě se prý vědělo poměrně brzy ve středu, ale pomoc na místo dorazila až ráno.

Hotel Rigopiano zavalený lavinou
Zdroj: Reuters

Majitel restaurace Quintino Marcella, jehož zaměstnanec byl v hotelu ubytován, řekl, že mu tento muž volal ve středu v 17:30 a žádal o pomoc. Řekl mu, že sám se zachránil, ale že jeho žena a děti zůstaly uvnitř. „Volal mi a říkal: 'Pomoz mi, spadla lavina a hotel pod ní zmizel, je pod ní pohřbený. Jsme tady dva, zavolej záchranáře',“ sdělil Marcella o telefonátu.

Okamžitě prý volal na policii a prefekturu. Tamní středisko pro záchranné operace mu sdělilo, že z hotelu asi před dvěma třemi hodinami volali a řekli, že je vše v pořádku. Marcella pak obvolával pohotovostní čísla, ale nikde ho nebrali vážně. Až po osmé hodině večer se začalo něco dít. Jeho zaměstnanec nepřestával volat o pomoc.

Video Záběry z místa pádu laviny
video

Bez komentáře: Záběry italských hasičů z místa pádu laviny

Místo těžké armádní techniky lopaty

Televize Sky TG24 hovořila s Daianou Nguyenovou z provincie Teramo, která řekla, že hotel zavalený lavinou není jediný, kdo v Itálii potřebuje záchranáře. „Nás opustili všichni. Řekli, že pošlou armádu, a přijelo 40 mužů s lopatami. My ale potřebujeme těžkou techniku,“ řekla žena, podle níž jsou v její vesnici lidé zablokováni sněhem několik dní.

Šéf italské civilní obrany Fabrizio Curcio se kritice brání. Zdůraznil, že úřady nyní čelí „dvěma mimořádným událostem, přičemž každá z nich samostatně by způsobila velké potíže“ při organizování pomoci. Lidem, kteří se ocitli odříznuti sněhem, poradil, aby zůstali doma, pokud jsou v bezpečí. V oblastech zasažených zemětřesením by naopak měli z domů odejít. „Sladit tyto dvě věci je krajně obtížné,“ řekl.

Italský premiér Paolo Gentinoli v reakci na kritiku vyzval úřady, aby v postižených oblastech ještě zintenzivnily pomoc. Podle premiéra je potřeba dostat se přednostně k místům a vsím, které jsou už několik dní pod sněhem.

„Žádám všechny, aby pokud možno svou pomoc znásobili. Požádal jsem politiky, aby prokázali rozvahu a respektovali obtížnost situace i práci civilních i vojenských týmů, které pomáhají,“ řekl Gentiloni.

Lidé v zavalených částech země jsou také několik dní bez elektřiny. Ve středu situaci záchranářům ještě ztížila série silných zemětřesení.