Dohoda o Kypru zatím nepadla, rozhovory budou pokračovat 18. ledna

2 minuty
Dohoda o Kypru zatím není
Zdroj: ČT24

Dohoda o řešení vleklého sporu tureckých a řeckých etnik na Kypru zatím nepadla. Poté, co si jednající strany vyměnily návrh na rozčlenění budoucí možné federace, během čtvrtka k jednání zasedli také diplomaté – konkrétně těch států, které dohodu garantují: Turecka, Řecka a Velké Británie. Shodli se ale pouze na novém jednání stanoveném na 18. ledna.

Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy se kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, jehož cílem bylo připojení ostrova k Řecku. Turecko následně v severní části vyhlásilo vlastní republiku, kterou však uznává pouze Ankara. Na jejím území je nyní asi 35 tisíc tureckých vojáků.

Středeční úkon není jen symbolickým gestem obou stran, ale historickým průlomem. K něčemu podobnému se jednání například v listopadu loňského roku ani zdaleka neposunulo. Nový ženevský pokus byl podle diplomatů zatím nejslibnější.

Chráněné pásmo OSN dělí ostrov
Zdroj: ČTK/AP

Navržené mapy znamenají pokrok, ale zřejmě povedou ke kontroverznímu přesídlování části lidí – a s tím spojenou ztrátu majetku a bydlení. I proto jsou přísně chráněné dokumenty zatím uloženy v trezoru ženevského sídla OSN.

Do Ženevy zamířil mimo jiné šéf britské diplomacie Boris Johnson. Monarchie vlastní na ostrově dvě vojenské základny. 

Rozdělení Kypru
Zdroj: Wikipedia.org/Google.maps/ČT24

Hlavní témata debaty

Majetek

V pondělí se ve Švýcarsku měla probírat hlavně budoucnost majetku, o který kyperští Řekové přišli při turecké invazi v roce 1974. Verzí řešení může být navrácení domů a půdy, ale také finanční kompenzace. Její případná výše se právě v Ženevě může dohodnout.

Bezpečnost

Další téma se týká bezpečnosti: Jak budou kyperští Turci ochráněni, kdyby 30 tisíc tureckých vojáků muselo odejít? V očích Řeků je turecká ekláva vnímaná jako okupační síla. Zůstane na ostrově, nebo si Turecko ponechá pouze právo v případě nutnosti zasáhnout?

12 minut
Horizont ČT24 k rozdělenému Kypru
Zdroj: ČT24

Garance

Kdo nad celou dohodou ponese garanci? V úvahu připadají dvě možnosti: Evropská unie, jejímž členem Kypr je, případně Velká Británie jako vlastník dvou vojenských základen na ostrově.

Podíl území

Jaké území by nově měla vlastnit řecká komunita – vzhledem k faktu, že je výrazně většinovou? Podle odhadů mírových sil OSN muselo z obou stran ostrova odejít „ke svým“ zhruba 165 kyperských Řeků oproti 45 kyperským Turkům. Obě strany ale tvrdí, že čísla jsou větší.

V tzv. zelené zóně hlídané vojsky OSN
Zdroj: Reuters

Případnou dohodu by čekal další nelehký úkol – následná referenda v obou komunitách. Předchozí pokus o sjednocení před 13 lety sice většinově podpořili kyperští Turci, Řekové jej však jednoznačně odmítli.

V polovině šedesátých let Britové po nepokojích mezi Turky a Řeky vyznačili zelenou barvou na mapě řeckou a tureckou část Kypru. Na jejím základě vznikla nárazníková zóna OSN – takzvaná Zelená (Attilova) linie, která do současnosti prochází i hlavním městem Nikósií.

  • V červenci 1974 došlo k turecké invazi v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků, kteří chtěli připojit ostrov k Řecku.
  • Ankara tehdy vyslala do severní třetiny ostrova vojska a v roce 1983 byla jednostranně vyhlášena Severokyperská turecká republika.
  • Tento útvar ovšem uznává jen Turecko. Na jejím území je nyní asi 35 tisíc tureckých vojáků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35AktualizovánoPrávě teď

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 21 mminutami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 23 mminutami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 48 mminutami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 55 mminutami

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 11 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...