USA podporují syrské mírové rozhovory v Astaně, o něž usilují Rusové

Spojené státy podporují syrské mírové rozhovory v kazašské Astaně. Doufají, že povedou k ukončení konfliktu. Postoj Washingtonu k Ruskem dojednávaným rozhovorům nastínil končící šéf americké diplomacie John Kerry.

Syrští rebelové
Zdroj: REUTERS Autor: Khalil Ashawi

„Podporujeme jednání v Astaně. Doufáme, že by mohla znamenat krok vpřed,“ řekl Kerry na tiskové konferenci. Hovořil prý se zvláštním zmocněncem pro Sýrii Staffanem de Misturou a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, přičemž cílem zůstává „dostat se do Ženevy“, kde se pak odehrají klíčová jednání.

Poslední dohodu o příměří mezi Damaškem a povstalci sjednaly Rusko a Turecko. Klid zbraní je většinou dodržován, až na okolí Damašku, kde se několik dní intenzivně bojuje o údolí Barada, jež je zdrojem pitné vody pro hlavní město.

Část rebelů už proto zrušila svou účast na jednání v Astaně. Syrská vláda ale tvrdí, že se na tento region příměří nevztahuje, protože tam působí povstalci napojení na Al-Káidu.

Současný klid zbraní jen chrání Asada, zlobí se radikálové

Jedná se o Frontu dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra). Mluvčí skupiny řekl, že ti, kdo na dohodu o příměří přistoupili, udělali velkou chybu. Fronta prý není proti politickému řešení v Sýrii, ale povstalci se musejí nejdříve sjednotit a dospět k vítězstvím na bojišti.

Příměří podle mluvčího pouze ochraňuje syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence z milicí podporovaných Íránem.

Ankara a Moskva se zavázaly, že budou pracovat na tom, aby mohly humanitární organizace získat přístup do všech oblastí Sýrie, kde je třeba rozdělit pomoc, uvedl ve čtvrtek poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland. Vyjádřil proto zklamání nad tím, že konvojům byl odepřen přístup do pěti z 21 oblastí, včetně venkovských částí Damašku, Homsu a Hamá.