Z východního Aleppa odjely tisíce lidí. Evakuován byl i místní sirotčinec

Z povstalecké části syrského Aleppa během pondělí odjelo několik desítek autobusů s 4500 lidmi. Podle OSN se podařilo evakuovat i desítky dětí z místního sirotčince, řada z nich byla v kritickém stavu. Evakuace byla zahájena minulý týden, ale od té doby ji už dvakrát museli přerušit. Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že zatím bylo z východního Aleppa odvezeno 20 tisíc civilistů.

Video Události
video

Po několika dnech se opět rozběhla evakuace civilistů z Aleppa

Obnovu evakuace z Aleppa umožnila dohoda o souběžném odvozu lidí z šíitských vesnic v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení opozice. Ráno z nich odjelo prvních deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.

Východní část města byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu a postupně povstalecké čtvrti dobyla. Podle OSN se chce z města dostat 40 tisíc lidí.

Kolona, která se dala podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) do pohybu v noci, zahrnovala autobusy i sanitky s nemocnými a zraněnými. Ráno dorazila do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a pod kontrolou ho mají povstalci.

Ramí Abdar Rahmán ze SOHR očekává, že by evakuace východního Aleppa mohla být dokončena ještě během pondělí. Podle něj se má konat ve třech etapách. V první má z vesnic Fúa a Kafrája odjet 1250 osob a vláda pak povolí z východního Aleppa odvézt polovinu lidí, kteří chtějí odejít.

Za dalších 1250 šíitů pak bude moci odjet z východního Aleppa zbytek zájemců. Ve třetí fázi má vyjet z Fúy a Kafráji posledních 1500 lidí a výměnou za to bude povoleno odejít 1500 lidem z měst Madájá a Zabadání, jež obléhá syrská armáda a její spojenci. Tato města jsou v provincii Damašek v blízkosti hranice s Libanonem.

Podle arabských televizí do vesnic Fúa a Kafrája odjela v rámci druhé etapy evakuace kolona dalších 15 autobusů.

Evakuace syrských civilistů
Zdroj: Reuters

Z Aleppa se podařilo dostat desítky sirotků

Podle dětského fondu OSN (UNICEF) se podařilo z východního Aleppa evakuovat i 47 dětí, které uvízly v tamním sirotčinci. Některé byly v kritickém stavu. Podle šéfa regionální kanceláře UNICEF Geerta Cappelaereho byly některé děti dehydrované a zraněné.

UNICEF se snaží také dohledat příbuzné těch dětí, které byly evakuovány v minulých dnech a ztratily se. Poskytuje jim lékařskou pomoc a zimní oblečení.

Podle britské stanice BBC byla z Aleppa evakuovaná i sedmiletá Bana Alebedová, která o situaci ve východní části města informovala na svém Twitteru.

OSN pošle do Aleppa pozorovatele, první z nich už jsou na místě

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila vyslání pozorovatelů do Aleppa. S návrhem, aby na evakuaci dohlíželi pozorovatelé OSN, přišla Francie. Rusko chtělo rezoluci vetovat a připravilo vlastní návrh. Nakonec se obě strany shodly na kompromisu.

„Text obsahuje všechny kroky nutné pro bezpečnou a důstojnou evakuaci a přístup k humanitární pomoci pro ty, kteří ve východním Aleppu zůstanou, stejně jako skutečný důraz na ochranu civilistů. To jsou věci, které tu během konfliktu chyběly,“ uvedla americká velvyslankyně u OSN Samantha Powerová. 

Rezoluce zároveň ukládá generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby co nejdříve konzultoval se syrskou vládou, povstalci a dalšími zainteresovanými stranami bezpečné podmínky pro pozorovatele. Jak následně uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric, přes 100 humanitárních pracovníků je již na místě připraveno začít monitorovat evakuace z města.

Podle Dujarrice pochází většina těchto pracovníků ze Sýrie. OSN by chtěla do Aleppa přemístit i další pozorovatele z jiných částí země, například z Damašku. „Jsou připraveni se okamžitě přesunout, problémem ale
stále zůstává otázka bezpečného přístupu do oblasti,“ dodal mluvčí OSN. V Aleppu mají fungovat i pozorovatelé z Červeného kříže a ze syrského Červeného půlměsíce.

Video Zprávy
video

Pozorovatelé OSN by mohli dohlížet na evakuaci Aleppa

Pokud bude evakuace Aleppa dokončena podle plánu, skončí tím důležitá etapa syrské války. Povstalci východní část tohoto průmyslově a obchodně nejvýznamnějšího města země obsadili v roce 2012. O jejich porážku se zasadilo Rusko jako spojenec Damašku, a také spojenecké milice šíitů z Íránu a Libanonu. Získání celého města pod vládní kontrolu je považováno za největší vojenský úspěch syrského prezidenta Bašára Asada za celou válku, jež začala v roce 2011.