HRW o tajném detenčním systému: Čína mučí podezřelé stranické korupčníky

Při výsleších činitelů vládnoucí Komunistické strany Číny podezřelých z korupce dochází často k mučení v rámci tajného detenčního systému. Píše o tom organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW), která žádá Peking o nápravu. Podle ní zemřelo kvůli těmto praktikám od roku 2010 nejméně 11 zadržených činitelů strany.

Organizace HRW hovořila s bývalými vězni i s jejich rodinnými příslušníky. Vycházela také z článků v médiích a dalších zdrojů. Svou 102stránkovou zprávu zveřejnila v Hongkongu. Vyzvala v ní, aby čínský režim přestal využívat systém mimosoudních nástrojů, známých jako šuang-kuej.

Video Horizont ČT24
video

Sinolog Hála: Čína mučí úředníky podezřelé z korupce

„Prezident Si Ťin-pching vybudoval svou protikorupční kampaň na systému zadržování v nelegálních zařízeních. Mučení podezřelých s cílem vynutit z nich přiznání korupci neukončí, bude ale znamenat konec důvěry v čínský právní systém,“ konstatovala šéfka čínské pobočky HRW Sophie Richardsonová.

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém nástupu do čela komunistické strany na konci roku 2012 zahájil rozsáhlé tažení proti korupci, která podle něj ohrožuje samu existenci strany. Slíbil přitom, že se zaměří na úředníky na všech úrovních.

Bití, hlad. Bývalí vězni vypovídají o podmínkách zadržení

HRW ve zprávě upozorňuje na nevysvětlená zmizení některých činitelů komunistické strany a rozšířené způsoby mučení, mezi něž patří odpírání spánku, vody a jídla, jakož i bití. „Nenechali mě spát. Celých deset dní jsem nezamhouřil oko,“ vypověděl jeden z bývalých vězňů. Dozorci ho prý bili, aby jej donutili celou dobu stát.

„Pořád mi opakovali, abych 'vysvětlil problémy'. Kolik prý jsem dostal peněz? Donutili mě, abych si to vymyslel. Musel jsem si to vymyslet – pokud bych to neudělal, zmlátili by mě,“ sdělil další zadržovaný.

 

Zpráva HRW o tajném detenčním systému v Číně (v angličtině) 1.40 MB

Disciplinární komise ústředního výboru Komunistické strany Číny zatím kauzu nekomentovala.

Systém mimosoudních nástrojů šuang-kuej používá Komunistická strana Číny k vyšetřování svých členů. Používání síly je v něm v zásadě zakázáno. Ve vnitrostranických disciplinárních předpisech se ale psychické a fyzické mučení připouští, pokud například hrozí nebezpečí spiknutí, manipulace s důkazy, anebo není důkazů dostatek.

Praktika šuang-kuej jako nástroj k čistkám

Podezřelí bývají zadržováni v neoficiálních zařízeních. Celý systém patří k nejtajnějším aspektům čínské vlády jedné strany, píše agentura AP.

V roce 2015 strana vedla 330 tisíc vnitřních vyšetřování protikorupčních případů – a až u 66 tisíc případů byla použita právě praktika šuang-kuej, upozornila HRW. Organizace varuje, že v některých případech mohlo jít o nástroj k uskutečnění vnitrostranických čistek a potlačení některých frakcí uvnitř strany.