Bushovi možná nepodpoří v úterních volbách Trumpa

Prominentní rodina Bushů, která dala Spojeným státům dva republikánské prezidenty, možná nebude v úterních prezidentských volbách hlasovat pro kandidáta své strany Donalda Trumpa. Novinářům to řekl George P. Bush, syn bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe, jenž v primárkách s Trumpem soupeřil. Dosluhující demokratický prezident Barack Obama zase vyzval voliče k podpoře Hillary Clintonové. V sázce je podle něj budoucnost Spojených států i světa.

Rodina Bushových
Zdroj: ISIFA Autor: EPA/MATTHEW CAVANAUGH

George Bush starší i George Bush mladší, bývalé hlavy státu, by mohli podle George P. Bushe hlasovat pro demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, přestože jsou oba republikáni. George P. Bush uvedl, že pouze spekuluje, média nicméně tuto skutečnost považují za pravděpodobnou, protože ani jeden z obou bývalých prezidentů Trumpa v kampani nepodpořil.

Jeb Bush, bratr George Bushe mladšího, už dříve oznámil, že ve volbách nebude hlasovat pro Trumpa ani pro Clintonovou. George P. Bush tak bude z rodiny zřejmě jediný, kdo bude pro Trumpa hlasovat. Nechce se prý protivit stranickému rozhodnutí. Ostatní členové rodiny zatím mlčí.

Zástupce George Bushe staršího podotkl, že bývalý prezident stále plánuje volby vynechat a dále se k věci vyjadřovat nebude. Televize CNN ale v září přišla s tím, že exprezident bude volit demokratickou kandidátku Clintonovou.

Agentura AP k tomu poznamenává, že odpor obou bývalých prezidentů proti prezidentskému kandidátovi vlastní strany je v dějinách vysoké americké politiky bezprecedentní.

Obama: V sázce je budoucnost USA i světa

Dosluhující americký prezident Barack Obama vyzval voliče Demokratické strany, aby bez ohledu na etnický původ přišli do hlasovacích místností a podpořili prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, neboť v sázce je budoucnost Spojených států i světa. Trump Obamovu agitaci odsoudil a doporučil mu, aby se místo kampaně raději zaměřil na správu země, napsal portál BBC.

Barack Obama
Zdroj: Reuters
Autor: Carlos Barria

Obama k příznivcům Clintonové hovořil na mítinku v Severní Karolíně. Trumpa označil za hrozbu těžce vydobytých občanských práv. „Já na hlasovacím lístku nejsem, ale řeknu vám, co na nich je – je tam spravedlnost, slušnost, férovost, pokrok a naše demokracie,“ řekl. „Osud této země leží na vašich bedrech,“ dodal.

Republikánský miliardář jakoukoli kritiku odmítl. „Jádrem věci je, že nikdo nechce na další čtyři roky Obamu,“ řekl Trump voličům na Floridě. V minulosti opakovaně prohlašoval, že Clintonová by v Obamově politice pokračovala. V projevu zaútočil i na svou sokyni, která je podle něj v posledních týdnech nepříčetná.

Magazín Variety poprvé vyjádřil podporu prezidentskému kandidátovi 

Na stranu jednoho z kandidátů se otevřeně přidávají i mnohá americká média, řada z nich má dlouhou tradici takových politických prohlášení. Například magazín Variety, který se vyslovil pro Hillary Clintonovou, ale podpořil prezidentského kandidáta vůbec poprvé za 111 let své existence.

Ve svém prohlášení doslova uvádí, že „tým editorů a vydavatel se rozhodli učinit tento krok, protože nechtějí zůstat na vedlejší koleji a skončit na špatné straně historie“. Jinými slovy – navzdory tradici podporují Clintonovou jenom proto, aby zabránili zvolení Donalda Trumpa.

Clintonová ve všech posledních průzkumech vede

Clintonová si navzdory novým znepokojivým informacím FBI o její elektronické poště udržuje před Trumpem náskok, vyplývá z nového průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News a také z ankety deníku The New York Times (NYT) a stanice CBS. Clintonová v nich vede o dva, respektive tři procentní body. Náskok demokratky, a to o šest procentních bodů, ukázalo i dotazování agentury Reuters a společnosti Ipsos.

Na stranu Clintonové se kloní naprostá většina amerických médií. V součtu deníků, týdeníků, magazínů, univerzitních listů a mezinárodních periodik jde o 419 médií, zatímco Trumpovi jich vyjádřilo podporu 22. 

Mediální konzultant Brady Clough, který byl hostem pořadu ČT Studio 6, se domnívá, že tato vyjádření mohou nerozhodnuté voliče povzbudit, aby k urnám šli. Mohutná podpora Hillary Clintonové pak podle něj může mít dva efekty. Buď si Američané řeknou, že za političkou stojí dost lidí, takže volit nepůjdou, protože si myslí, že už má Clintonová vyhráno.

Druhou možností je argument, který často používají republikáni – že se podle nich „elitní média či novináři“ snaží americkým voličům vnucovat svůj názor, vysvětlil Clough.  

Video Studio 6
video

Konzultant Clough: Mediální podpora kandidátům může voliče povzbudit i odradit