Ruského exministra Lesina nikdo nezabil, smrtelně se zranil v opilosti

Bývalý ruský ministr a prezidentův poradce Michail Lesin zemřel loni ve Spojených státech kvůli akutní otravě alkoholem. Lesin několik dnů po sobě intenzivně popíjel a několika pády na zem si pak přivodil řadu zranění, která pro něj byla fatální. Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda to oznámily americké úřady.

Michail Lesin na snímku z roku 2002
Zdroj: Reuters

Lesin byl nalezen loni v listopadu mrtvý ve washingtonském hotelu. Na těle měl stopy zranění po pádu na zem po „dnech nadměrné konzumace alkoholu“. Jeho smrt byla zahalena tajemstvím a předmětem spekulací, zda se nestal obětí násilného trestného činu. 

Ruská média původně uváděla, že Lesin v hotelu ve Washingtonu podlehl srdečnímu záchvatu. Američtí patologové později tvrdili, že zemřel po ráně tupým předmětem do hlavy. Teď vyšetřovatelé oznámili, že jeho smrt byla nehoda.

Lesin byl na počátku tisíciletí považován za jednu z nejvlivnějších postav v ruských médií, byl spoluzakladatelem největší reklamní agentury v zemi. V letech 1999 až 2004 působil jako ministr tisku, dalších pět let byl poradcem prezidenta Vladimira Putina.

Do loňského ledna působil jako generální ředitel holdingu Gazprom media, pod který spadají například televize NTV a TNT či rozhlasová stanice Echo Moskvy. Předloni vyzval americký senátor Roger Wicker k vyšetřování Lesina kvůli údajně podezřelému zbohatnutí.

V dopise americkému ministerstvu spravedlnosti Wicker upozornil, že poté, co přestal být státním úředníkem, Lesin koupil pro rodinu nemovitost v Los Angeles za 28 milionů dolarů (asi sedm set milionů korun). Senátor se přitom ptal, jak mohl na takovou koupi sehnat peníze, a vyjádřil obavy, že je možné, že Lesinovi pomáhali lidé či skupiny z amerického sankčního seznamu.