V Calais se střetli uprchlíci s policií. Tábor bude v pondělí evakuován

Uprchlíci z tábora u Calais se v noci na neděli střetli s pořádkovými silami v sérii potyček, během kterých na policisty házeli lahve a kameny. Policie ve snaze nastolit pořádek odpovídala kouřovými granáty. Rozsáhlý uprchlický tábor v Calais na severu Francie se má v pondělí začít evakuovat.

Střety v uprchlickém táboře v Calais
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA/ABACA

Podle odhadů v táboře zvaném džungle žije na 10 tisíc lidí. Na policisty házela kameny podle serveru BBC asi padesátka migrantů. Oficiálně zde bylo spočteno 6486 migrantů, z toho 1291 nezletilých, kteří mají být rozvezeni do 454 uprchlických center rozsetých po celé Francii.

V táboře se mají rozdávat tisíce letáků s upozorněním, že jej lidé musí opustit, ještě než tábořiště srovnají se zemí buldozery. Úřady ujišťují, že nechtějí tábor vyklidit násilím, ale připouštějí, že mohou být nuceny zasáhnout, pokud část běženců odmítne tábor opustit.

Mezitím již do Británie dorazily první děti, které v táboře zůstaly bez rodičů. Děvčata má v pondělí podle BBC následovat 39 chlapců, kteří také mají v Británii příbuzné.

Video Události
video

Události: Bourání tábora v Calais

Calais jako téma předvolebních kampaní

Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Před socialistou Françoisem Hollandem navštívil tábor v Calais také bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy. Hollandeova vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách.

Hollande tehdy připustil, že podmínky v táboře jsou „velice těžké“ a „nepřijatelné“, a to zvlášť pro ty, kteří se tam uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je „důstojná, lidská a odpovědná“.

Plány na uzavření tábora vyvolaly i silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.