Masivní turecký útok na Kurdy: V Sýrii prý zemřely stovky bojovníků

Turecké letouny uskutečnily poblíž syrského Aleppa 26 náletů na pozice kurdských milic, které podle Turků spolupracují s teroristy. Zemřelo až 200 kurdských bojovníků. Sami Kurdové ale přiznali jen 10 obětí, nálety prý pokračují. Turecká intervence v Sýrii má za cíl také vyhnat radikály z Islámského státu z pohraniční oblasti. Podle Damašku Ankara porušila svrchovanost Sýrie.

Turecká operace v Sýrii
Zdroj: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Turecká armáda oznámila, že její letouny bombardovaly oblast severně od syrského města Aleppa, kterou milice YPG nedávno obsadily. Při náletech bylo zničeno devět budov, jedno obrněné vozidlo a čtyři další kurdské vozy.

Aktivisté z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) uvedli, že nálety zasáhly pozice Demokratických sil Sýrie (SDF) ve třech vesnicích, které SDF předtím dobyla z rukou islamistů. Podle samotných Kurdů zemřelo jen deset lidí, desítky dalších pak utrpěly zranění.

Ankara patří k hlavním odpůrcům syrského prezidenta Bašára Asada a do války se zapojila v srpnu. Pomáhá tak mezinárodní koalici v čele s USA, jež útočí na džihádisty ze vzduchu.

Turecko považuje YPG za prodlouženou ruku Kurdské strany pracujících (PKK). Ta už dlouhá desetiletí bojuje za autonomii na jihovýchodě Turecka a Ankara ji označuje za teroristickou organizaci. Turci se tak snaží milice YPG vytlačit z příhraniční oblasti, zatímco Západ je naopak vidí jako cenné spojence v boji proti IS na zemi.

Kurdské milice YPG
Zdroj: REUTERS
Autor: Rodi Said

Kurdové pomáhají iráckým silám v osvobozování irácké bašty IS v Mosulu a dříve se výrazným dílem zasloužili o osvobození syrského Kobani na hranici s Tureckem. Na dobytém území na severu Sýrie plánují federální systém s vládou. Ústavu by měli schválit v nejbližší době. Hlavním městem bude Kámišlí.

V rozsáhlých oblastech Íránu, Turecka, Iráku a Sýrie žije odhadem 30 milionů Kurdů. Autonomii získali v roce 1990 v severním Iráku.