O nezávislosti na Británii budou Skotové hlasovat zřejmě do čtyř let

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová předpokládá, že do konce roku 2020 bude uspořádáno referendum o nezávislosti země na Spojeném království. Návrh zákona zveřejní již příští týden. Skoti o odtržení od Británie hlasovali před dvěma lety, vyslovili se proti. Nový plebiscit by ale mohl skončit opačně kvůli brexitu. Většina Skotů chtěla zůstat v Evropské unii.

Nicola Sturgeonová
Zdroj: Reuters Autor: Russell Cheyne

„Skotsko bude mít možnost znovu zvážit otázku své nezávislosti, a to ještě předtím, než Spojené království vystoupí z Evropské unie,“ prohlásila nedávno Sturgeonová a nyní dodala, že je podle ní vysoce pravděpodobné, že se referendum uskuteční už před rokem 2020.

Sturgeonová argumentuje, že většina Skotů si v plebiscitu přála zůstat součástí Unie a Edinburgh má proto právo vypsat nové referendum bez ohledu na výsledky minulého hlasování. Tehdejší plebiscit dopadnul 55:45 ve prospěch odpůrců nezávislosti.

Skoti odmítají „hard brexit“

V posledních týdnech skotskou politickou reprezentaci rozhořčil postoj vládnoucích Toryů, kteří jsou zastánci „hard brexitu“, čili tvrdé verze rozchodu Velké Británie s Evropskou unií. S Edinburghem navíc detaily procesu vystoupení odmítají konzultovat. „Pro hard brexit nemá vláda žádný mandát, brexit se stal brexitem v područí konzervativců,“ ohradila se Sturgeonová.

Tvrdé vystoupení z Unie je spojeno s odchodem z Evropského jednotného trhu. Skotské politické špičky jsou ostře proti tomuto kroku. Obávají se, že by měl negativní vliv na ekonomiku. Podle jedné z nejnovějších studií by Skotsko opuštěním společného trhu přišlo o desítky tisíc pracovních míst a jeho hrubý domácí produkt by zaznamenal dvou až pětiprocentní pokles.