Orbán navrhl změny maďarské ústavy kvůli kvótám na migranty

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu předložil návrh změn ústavy. Týkají se kvót pro přerozdělení migrantů mezi členské země Evropské unie. Návrh počítá s úpravou základního zákona v tom smyslu, aby kvóty nebyly připuštěny. Orbán změny slíbil v souvislosti s referendem, které se k této otázce v Maďarsku konalo 2. října.

Návrh předsedy vlády obsahuje mimo jiné zákaz usazování cizinců v Maďarsku v rozporu s maďarskými zákony, které upravují získání práva na pobyt v zemi, napsala agentura MTI. Zakotvují i zákaz usazování „zahraniční populace“ v zemi.

Pětibodový návrh umožňuje občanům ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor, aby v Maďarsku žili. Ale až po splnění procedur, které stanovují maďarské zákony schválené maďarským parlamentem a po individuálním zvážení jejich žádosti na úřadech. Navrhované změny tak podle Orbána zahrnují zákaz usazování skupin migrantů. 

Pro navržené změny ústavy musí hlasovat kvalifikovaná většina poslanců. Vládní koalice, v níž má Orbánova strana Fidesz hlavní slovo, po loňských doplňovacích volbách o tuto většinu těsně přišla. Opoziční Demokratická strana a Maďarská socialistická strana se nyní rozhodly práci parlamentu bojkotovat.

Téměř všichni účastníci referenda, přes 98 procent, povinné kvóty odmítli. Nicméně hlasování nebylo platné, protože účast nepřekročila zákonem stanovených padesát procent všech registrovaných voličů. Hlasovat jich přišlo jen kolem čtyřiceti procent.

Představitelé Evropské komise neplatnost referenda uvítali jako „prohru“ maďarského premiéra. Pro Orbána byl však rozhodující drtivý poměr ve prospěch odpůrců kvót, výsledek tak považuje za své vítězství a za souhlas veřejnosti se svou přísně protiimigrační politikou.