U další policejní stanice v Turecku zabíjela bomba. K atentátu se hlásí Kurdové

Nejméně 11 lidí zemřelo a více než sedm desítek jich bylo zraněno při bombovém útoku před policejní stanicí ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka. K akci se posléze přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK). Podle premiéra Binali Yildirima vstoupilo Turecko do války se všemi teroristy. Vláda slibuje tvrdou reakci.

Turecko čelí v poslední době sérii explozí
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Mert Macit

Akci spáchal sebevražedný atentátník, který použil nákladní vozidlo naložené výbušninami, oznámil guvernér provincie Sirnak. Počet obětí ještě může vzrůst, bezpečnostní složky hovoří o „mnoha mrtvých“. Není jasné, kolik z nich jsou policisté a kolik civilisté.  

Nálož vybuchla v sedm hodin ráno místního času zhruba 50 metrů od policejní stanice. Podle místních médií byl výbuch slyšet velmi daleko a stanici vážně poškodil. Fotografie zveřejněné po explozi na sociálních sítích podle BBC ukazovaly několikapatrovou budovu, která byla v troskách. Na místě zasahovalo 12 ambulancí, nad městem kroužily vrtulníky.

„Na dennodenním pořádku jsou násilné střety mezi příslušníky PKK a pořádkovými silami. Na mnoha místech, nejen v Cizre, ale také například ve velkém městě Diyarbakiru, došlo už dokonce k ozbrojeným přestřelkám s řadou mrtvých a zraněných.“

Jakub Szántó

zpravodaj ČT

Kurdská bašta Cizre jako tradiční místo střetů turecké armády a PKK

K výbuchu došlo v provincii Sirnak, která je blízko hranic se Sýrií a Irákem a z velké části ji obývají Kurdové. Samotné město Cizre bylo v minulosti místem prudkých bojů mezi tureckou armádou a radikály ze zakázané PKK. 

Vojenské operace proti povstalcům na většinově kurdském jihovýchodě země zahájila turecká armáda loni, když se zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK. Cizre se stalo jedním z hlavních cílů této operace, která zde trvala od prosince 2015 do února 2016 a během této doby byl pro město vydán i zákaz vycházení.

Vedle stovek mrtvých kurdských bojovníků přišly  o život i desítky civilistů, za což si Ankara vysloužila velkou kritiku od lidskoprávních organizací. Zpravodajský server německé televizní stanice Deutsche Welle později informoval o 10 000 zničených domů v Cizre

Video Zpravodaj ČT o výbuchu v Cizre a invazi tureckých pozemních sil do Sýrie
video

Zpravodaj ČT o výbuchu v Cizre a invazi turecké armády do Sýrie

Zpravodaj ČT o výbuchu v Cizre a invazi turecké armády do Sýrie

Reizk: Turecko chce dát lekci Islámskému státu. Ale totálně zničit ho nechce

Kubálek: Spojené státy a Rusko hodily Kurdy přes palubu

Na jihovýchodě Turecka se v uplynulých dnech stalo několik policejních stanic terčem pumových útoků. Podle bezpečnostních sil stojí za atentáty obvykle právě radikálové z PKK. Ti po loňském krachu mírových jednání s vládou opět se zbraní v ruce bojují za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. 

Útok je i pravděpodobnou odvetou za tureckou invazi do Sýrii

Nedávné útoky včetně toho pátečního mohou být i odvetou za invazi tureckých pozemních sil do Sýrie, protože tato operace je, jak přiznal turecký prezident Erdogan, zaměřená jak proti radikálům z Islámského státu, tak proti kurdským milicím YPG, jejichž územní zisky v severní Sýrii Turecko znervóznily. Ankara tvrdí, že syrští Kurdové mají napojení na PKK.

Podle premiéra turecká armáda čistí syrské pohraničí od bojovníků IS a dalších teroristických skupin, aby tak zabránila další možné uprchlické vlně. Zdůraznil, že operace v Sýrii bude pokračovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost Turecka, kterou teroristé chtějí ohrozit odtržením části tureckého území.

„Hlavním cílem turecké ofenzivy je zamezit postupu Kurdů v Sýrii. A zabránit snaze Kurdů propojit jimi obývaná území v Sýrii, Iráku a Turecku. Kurdská autonomie není v zájmu Turecka, i když všechno k ní spěje,“ připojil svůj pohled na věc publicista Yaser Daniel Reizk.