Zásoby jako za války? Berlín chce asi vyprázdnit sklady, říká bezpečnostní analytik

Německá vláda schválila novou koncepci civilní obrany, která má obyvatele ochránit v případě přírodních katastrof, masivních výpadků proudu, kybernetických útoků nebo hybridní války. Lidé by si měli například vytvářet zásoby jídla a pitné vody. Opozice to považuje za zbytečné strašení veřejnosti. „Myslím si, že jde o skrytý komerční efekt trošku rychleji vyprázdnit sklady,“ podotkl bezpečnostní analytik Jan Schneider.

Nový plán o 70 stranách by měl zajistit fungování státu a ochranu obyvatel v krizových situacích. „V případě ohrožení je třeba rychlá a efektivní reakce. K tomu je třeba jasné plánování a existence reakčních mechanismů, které je třeba připravit předem. To se děje novou koncepcí civilní obrany,“ uvedl kabinet.

Plán počítá i s obnovením branné povinnosti v případě, že by němečtí vojáci museli bránit hranice NATO. Odvedenci by měli v tom případě poskytovat armádě podporu v zázemí.

„Jde o prevenci ve všech možných oblastech. Koncepce nabízí různé scénáře, jak se bránit třeba při kybernetickém útoku, který vyřadí z provozu elektrickou síť, internet.“

Václav Černohorský, zpravodaj ČT

Ministerstvo vnitra tvrdí, že koncepce má jednoduše odpovídat hrozbám 21. století, podle opozice ale šíří paniku po řadě teroristických útoků, které se odehrály v Evropě v uplynulých měsících.

„Heslem zákon a pořádek opilá konzervativní unie škodí veřejnému bezpečí v této zemi. Představuje stále nové návrhy, jen zčásti je uvádí do praxe a posiluje shon a paniku ve společnosti,“ míní předseda poslanecké frakce Die Linke Dietmar Bartsch.

„Co se týče odvracení následků přírodních katastrof, výpadků proudu, pak je v pořádku, když má člověk ve sklepě dvě konzervy těstovin. Spojovat to s terorismem je ale nečestná volební kampaň.“

Konstantin von Notz, bezpečnostní expert strany Zelených

Největší debatu vzbudilo doporučení mít doma pro případ katastrofy dostatečné zásoby na deset dní, což mnohým připomíná doby studené války.

Jde o desítky litrů vody, kilogramů potravin, ale i léky, svíčky, zápalky, dokumenty, peníze a oblečení. Seznam vychází z doporučení, která pravidelně vydává Spolkový úřad pro ochranu obyvatel.

Video Události, komentáře
video

Schneider: Němci asi chtějí vyprázdnit sklady, jinak to valný smysl nedává

Schneider: Němci asi chtějí vyprázdnit sklady, jinak to valný smysl nedává

Zpravodaj ČT: Plán slouží pro překonání doby, kdy jsou vyřazeny funkce státu

 

Schneider hovoří ve spojení s terorismem o zneužití poplašné zprávy, desetidenní lhůtu označil za nesmysl.

„Kdyby mluvili o jednom, dvou dnech, kdy se většinou podaří obnovit zásobování, tak tomu bych rozuměl, ale takto se chová naprostá většina domácností. Nechci se rouhat, ale myslím si, že jde o skrytý komerční efekt trošku rychleji obměnit zásoby, vyprázdnit sklady, protože valný smysl to nedává,“ konstatoval bezpečnostní analytik.

Německá koncepce civilní obrany byla naposled aktualizovaná v roce 1995. Na novele pracuje spolkové ministerstvo vnitra už pátým rokem.

Podobné plány má přitom více evropských zemí. Rakousko například doporučuje svým občanům, aby měli zásoby jídla na 14 dní, Nizozemsko pak vytvoření nouzového zavazadla s pitnou vodou, trvanlivými potravinami, léky a penězi v hotovosti.

Finsko radí občanům, aby měli zásoby jídla a pití na týden a ve Švýcarsku musí mít každý dům o víc než 38 pokojích kryt odolný proti bombám. ČR průběžně zpracovává Koncepci ochrany obyvatelstva, momentálně je na období do r. 2020.