Zpráva Economist Intelligence Unit přidělovala jednotlivým městům rating v rozmezí od 1 do 100. Město hodnoceno na spodní hranici škály je považováno za „nesnesitelné“, naopak stovka představuje skóre „ideálního“ města. V hodnocení měst ve všech pěti kategoriích byly zohledňovány kvalitativní i kvantitativní faktory.
Melbourne získalo výborné skóre v oblasti zdravotní péče, vzdělání a infrastruktury. Jeho stabilita byla ohodnocena výsledkem 95 a 95,1 v kategorii kultury a životního prostředí. Celkově se pak toto město může chlubit skórem 97,5 ze 100, což je nejlepší výsledek ze všech 140 zkoumaných měst.
Australské Melbourne těsně následuje rakouská metropole Vídeň s celkovým výsledkem 97,4 ze 100, získala tedy pouze o jednu desetinu procenta méně než vítěz.
Kanadská města Vancouver, Toronto a Calgary se umístila na třetím, čtvrtém a pátém místě. O páté místo se však Calgary dělí ještě s jihoaustralským městem Adelaide.
Letos poprvé však z nejlepší desítky měst vypadla australská metropole Sydney, ještě loni přitom obsadila sedmé místo. Letos tuto příčku převzal západoaustralský Perth.
Zajímavým ukazatelem je letos prudký propad v žebříčku mnoha měst na Středním východě a v severní Africe. Jedná se především o důsledek šíření extrémních džihádistických skupin, jako je například tzv. Islámský stát, napříč těmito regiony.
Libyjské hlavní město Tripolis získalo pouze skóre 35,9, syrský Damašek zažil vůbec nejprudší pokles a skončil v žebříčku 140 hodnocených měst na poslední příčce s výsledkem pouze 30,2.