Pistole za pár tisíc, kalašnikov za deset. Z Ukrajiny je „supermarket“ s nelegálními zbraněmi

Pistole, kalašnikovy i raketomety lze teď sehnat na ukrajinském černém trhu se zbraněmi. K jeho rozvoji přispěla válka. Zemi, kde dříve vlastnictví pistolí bývalo vzácné, nyní experti označují za „supermarket“ s nelegálními zbraněmi, píše agentura AP.

Překupník Andrij bojoval více než rok proti separatistům v dobrovolnickém praporu ukrajinských nacionalistů z Pravého sektoru. O černém trhu se zbraněmi byl ochoten mluvit jen pod křestním jménem. Za nelegální prodej zbraní by mohl strávit až pět let ve vězení.

V Kyjevě nabízí pistoli za 160 dolarů (asi 3900 korun), po smlouvání cena klesá na 120. Tvrdí, že prodává také kalašnikovy, a to za méně než 400 dolarů (necelých 10 tisíc korun). Při troše trpělivosti sežene i těžší zbraně, třeba raketomet.

Pistole
Zdroj: Reuters

V době, kdy nejtěžší boje na východě Ukrajiny již polevily, se tam podle Andrije dá použitá pistole koupit v přepočtu za necelých 500 Kč. „Ale cesta z východu je dlouhá a nebezpečná,“ říká, čímž vysvětluje nemalou přirážku za nákup v hlavním městě.

Nelegální trh roste kvůli bojům

Válka na východě země vedla k nekontrolovanému rozmachu nelegálního obchodu se zbraněmi. Dnes jsou jich údajně na prodej miliony. Od začátku konfliktu v roce 2014 se víc než zdvojnásobil počet zločinů s použitím zbraní. Další zbraně se pašují z Ukrajiny do krizových oblastí na Blízkém východě a do Evropy, kde zvyšují obavy z teroristických útoků.

O rozsahu černého trhu nelze mnoho soudit, protože veškeré údaje o nelegálním obchodu se zbraněmi podléhají utajení. Avšak ukrajinští celníci pravidelně hlásí pokusy o nezákonný vývoz zbraní ze země.

Boje na Ukrajině
Zdroj: Reuters

V květnu byl při jednom takovémto pokusu zadržen Francouz s celým arzenálem zahrnujícím i dva granátomety. Podle ukrajinské tajné služby SBU plánoval sérii teroristických útoků během fotbalového Eura. Při jiném incidentu na slovenských hranicích se pašeráci dali na útěk poté, co postřelili celníka, který ukryté zbraně nalezl.

Tajné služby a policie každý týden odhalují nelegální skrýše plné kalašnikovů původem z bojových oblastí na východě. Policie téměř denně ve vlacích zadržuje osoby se zbraněmi v zavazadlech. Většinou jde o příslušníky armády a dobrovolnických praporů.

Mezi Ukrajinci je až pět milionů nelegálních střelných zbraní

Šéf ukrajinské asociace majitelů zbraní Heorhij Učajkin tvrdí, že zbraně putují po dávno používaných trasách pašeráků cigaret za podílu celníků. Také odhadl, že Ukrajinci nyní nezákonně vlastní až pět milionů střelných zbraní. Zasazuje se za změnu zákonů, aby umožnily vlastnit pistole a kalašnikovy, což by podle něj zprůhlednilo situaci na trhu i pomohlo čelit růstu zločinnosti. Na Ukrajině si nyní lze legálně pořídit pouze lovecké pušky, a to za přísných podmínek.

Granátomet (Ukrajina)
Zdroj: Reuters

Některé ze zabavených zbraní patřily separatistickým bojovníkům a údajně pocházejí z Ruska. Ukrajinské bezpečnostní složky v červnu zkonfiskovaly přes 200 granátometů, 3000 granátů a dva plamenomety Šmel, všechno zbraně nezařazené do ukrajinské výzbroje. Přesto většinu zbraní pro černý trh obstarávají příslušníci ukrajinské armády a zhruba čtyřicítky dobrovolnických praporů, které většinou nepodléhají armádnímu velení.

Snahy úřadů přimět občany k dobrovolnému odevzdání zbraní měly jen malou odezvu. Po březnové výzvě se vrátilo 4500 střelných zbraní, přes 300 dělostřeleckých granátů, zhruba 250 ručních granátů a jeden granátomet. Policejní plukovník Konstantin Žuk to označil za veliké zklamání a „pouhou kapku v moři“.

Savčenková: Na vině jsou armádní velitelé

Nadija Savčenková, ukrajinská důstojnice, která bojovala jako dobrovolnice a po uvěznění v Rusku se stala národní hrdinkou, obviňuje z rozkvětu černého trhu zkorumpované armádní velitele, kteří odklonili zbraně určené vojákům. „Pamatuji si, jak to všechno začalo. Lidé byli zmobilizováni, ale nedostali automatické pušky, i když věděli, že jen ty jim mohou zachránit život, a tak je platili zlatem,“ řekla.

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková
Zdroj: Reuters

Voják Dmytro, který ze strachu před stíháním mluvil pod podmínkou anonymity, vylíčil, že při mobilizaci v roce 2014 dostal jen najíst: „Každý, kdo byl povolán, si z domu přinesl alespoň dvě či tři zbraně.“

V šesti mobilizačních vlnách bylo do boje během dvou let povoláno asi čtvrt milionu Ukrajinců. Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal nejméně 9500 mrtvých.

V roce 2015 bylo na Ukrajině zaznamenáno 1526 trestných činů s použitím střelných zbraní oproti 784 z roku 2013. Loňské číslo ale nezahrnuje údaje z oblasti bojů na východě a z anektovaného Krymu, odkud podle policie pocházelo sedmdesát procent použitých zbraní.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinci ukázali dronové záběry zničeného Torecku

Ukrajinská 100. mechanizovaná brigáda zveřejnila v pondělí 14. dubna letecké záběry, které ukazují téměř totální devastaci strategicky důležitého města Toreck. To leží v rámci větší průmyslové aglomerace jen pár kilometrů od linie, která v Doněcké oblasti oddělovala ukrajinské jednotky od ruskem koordinovaných sil od prvního ruského útoku na Ukrajinu v roce 2014. Rusové u Torecku zahájili útočnou operaci v červnu 2024 a od té doby ho ostřelují. Část města dostali pod svou kontrolu.
Právě teď

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
11:19Aktualizovánopřed 25 mminutami

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Několik francouzských věznic hlavně na jihu země se v noci na úterý stalo terčem mnoha útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatické zbraně, oznámil ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Podle informovaných zdrojů agentury AFP je zjevné, že akce byly koordinované a souvisí s bojem státu proti drogové kriminalitě.
před 1 hhodinou

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 1 hhodinou

Birmingham kvůli stávce popelářů zavalily odpadky. Pomoci mají armádní experti

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem všudypřítomných odpadků. Informovala o tom stanice BBC či web deníku The Guardian, podle nějž se v ulicích města dosud nahromadilo přes sedmnáct tisíc tun odpadu.
před 1 hhodinou

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 2 hhodinami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 3 hhodinami

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 4 hhodinami
Načítání...