Nápor viru zika je pryč, hlásí kolumbijské úřady

Kolumbie jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika. Počáteční výskyty onemocnění tu byly zaznamenány zhruba před deseti měsíci. „Můžeme prohlásit, že epidemie skončila. Kolumbie je první zemí na americkém kontinentu, která oznámila konec této epidemie,“ citovala agentura Reuters prohlášení kolumbijského ministerstva zdravotnictví.

Preventivní kampaň proti viru zika
Zdroj: Reuters

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet případů onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, se ustálil na počtu asi 600 za týden. Podle expertů však potrvá ještě tak dva tři roky, než zde virus zika vyhasne úplně.

Virus zika byl v Kolumbii zaznamenán v září 2015, od té doby tu bylo hlášeno téměř 100 tisíc případů, i když laboratorní testy potvrdily nákazu virem zika jen asi v 9000 případech.

Úřady také připomněly, že mnoho z 17 730 těhotných žen s diagnózou tohoto onemocnění bude v nejbližší době rodit. Proto může v následujících měsících ještě vzrůst počet dětí, které se narodí s poškozeními spojovanými s virem zika - mikrocefalií. Jejím průvodním jevem je malá lebka, která brání normálnímu vývoji mozku. V Kolumbie je dosud spojováno s virem zika nejméně 21 případů mikrocefalie.

První případ v Evropě, kdy se narodilo dítě s mikrocefalií v rámci současné epidemie, byl shodou okolností nyní oznámen ze Španělska.

Larvy komára Aedes aegypti pod mikroskopem
Zdroj: ČTK/EFE