Hollande řekl Mayové, že chce co nejdřív jednat o brexitu. Bojí se totiž dopadu na trhy

Francouzský prezident Francois Hollande žádá Británii, aby co nejrychleji zahájila jednání o svém vystoupení z Evropské unie. Po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou vyjádřil obavy, že prodlení by mohlo způsobit nestabilitu na trzích. Mayová v Paříži zopakovala, že před koncem roku proces vystoupení z EU nespustí, Británie podle ní potřebuje čas, aby se na jednání se zbývající sedmadvacítkou připravila.

Hollande vítá v Elysejském paláci britskou premiérku Mayovou
Zdroj: Reuters Autor: Philippe Wojazer

„Chápeme, že nová (britská) vláda potřebuje čas, ale čím dříve žádost podá, tím lépe pro Evropu i pro Británii,“ řekl Hollande. „Nejistota je největší hrozba. Když ekonomičtí hráči nevědí, co se bude dít a jaké budou vztahy mezi EU a Británií, bude to riziko pro stabilitu evropské ekonomiky a pro pracovní místa,“ varoval francouzský prezident.

Podle Mayové bude chtít Londýn po brexitu zachovat co nejužší vztahy s EU, a proto si musí před zahájením vyjednávání ujasnit, jaké jsou jeho priority. „Chápu, že pro trhy je důležitá předvídatelnost. Proto jasně říkám, že neaktivujeme Článek 50 (Lisabonské smlouvy) před koncem roku,“ konstatovala šéfka britského kabinetu.

Hollande na tiskové konferenci rovněž uvedl, že pokud bude chtít Británie zůstat součástí vnitřního trhu EU, bude muset umožnit přístup evropských občanů na vlastní pracovní trh. „Nelze to rozdělit. Není možné, aby byl volný pohyb zboží, volný pohyb kapitálu, volný pohyb služeb, ale ne volný pohyb osob,“ zdůraznil prezident.

Video Zprávy ve 23
video

Francie a Velká Británie se ujistily ve společném boji proti terorismu

Francie a Velká Británie se ujistily ve společném boji proti terorismu

Tisková konference Hollanda a Mayové po jejich pařížském jednání

Události: Vliv brexitu na české firmy

Podle francouzského prezidenta musí obě země bránit nejen svou, ale i evropskou bezpečnost. Hollande připomněl, že Británie a Francie společně bojují proti teroristické skupině Boko Haram v Nigérii i proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. „Máme shodnou povinnost zajistit nejen svou vlastní bezpečnost, ale i bezpečnost Evropy a také hájit své hodnoty na globální úrovni,“ vyjádřila se hlava francouzského státu.

„Spolupráce tajných služeb a bezpečnostních sil našich zemí je něco, co bude stále pokračovat, i když Británie opustí Evropskou unii,“ souhlasila Mayová a slíbila, že Londýn posílí strategické obranné partnerství s Paříží.

„Společně s Francií pracujeme na vojenském vybavení nové generace. Součástí toho je projekt za dvě miliardy eur (54 miliard Kč), jehož cílem je vyvinout nejpokročilejší systém vzdušného boje v Evropě,“ poznamenala Mayová.