Turecko, které dělá čistky, se podle Oettingera letos nedočká bezvízového styku s EU

Turecko letos kvůli čistkám po neúspěšném puči na bezvízový styk s Evropskou unií zřejmě nedosáhne. V rozhovoru pro úterní vydání několika německých regionálních novin to prohlásil eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger, uvedla agentura Reuters. Bezvízový styk je jedním z klíčových bodů dohody mezi Ankarou a Bruselem ke zvládnutí migrační krize.

Eurokomisař Günther Oettinger
Zdroj: ČTK/imago stock&people

„O návrhu směrnice (o ukončení vízové povinnosti) nyní debatuje Evropský
parlament,“ řekl Oettinger. „Předpokládám ale, že do konce roku žádnou směrnici o bezvízovém cestování mít nebudeme,“ dodal.

Oettinger patří ke spojencům německé kancléřky Angely Merkelové, která je jedním ze zastánců dohody s Tureckem o uprchlické krizi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan musí podle eurokomisaře vyvrátit obavy EU o budoucnost právního státu v Turecku. V současné chvíli tak podle něj Ankara nejedná. „Nemůže docházet k tomu, že soudci, kteří se vládě nelíbí, jsou odvoláváni po tisících. Nezávislost justice je nesmírným přínosem,“ řekl eurokomisař.

Zavedení trestu smrti je neslučitelné s členstvím v EU

Oettinger rovněž varoval, že opětovné zavedení trestu smrti, který Erdogan nevylučuje, je neslučitelné s evropskými hodnotami i úmluvami. „Žádná země se nemůže stát členem EU, pokud zavede trest smrti,“ dodal. Turecko se o členství v Unii uchází několik desetiletí.

Eurokomisař taktéž kritizoval rozhodnutí zrušit imunitu poslanců, a tak umožnit jejich stíhání. Sporný zákon tak může vyústit ve vytlačení prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) z tureckého parlamentu.

Video Události, komentáře
video

Pospíšil: To, co by nás mělo děsit, je reakce Erdoganova režimu

Erdogan na středu ohlásil neupřesněné důležité rozhodnutí

V Turecku ve středu zasednou bezpečnostní rada státu a také kabinet, výsledkem jednání by mělo být důležité rozhodnutí. Erdogan to prohlásil před svými příznivci v Istanbulu, povahu zamýšleného rozhodnutí nicméně podle agentury DPA neupřesnil. Erdogan v pondělí nevyloučil opětovné zavedení trestu smrti, pokud s tím bude souhlasit parlament.

Národní bezpečnostní rada (MGK) je grémiem nejvyšších státních a armádní představitelů Turecka, jejími členy jsou vedle Erdogana mimo jiné i premiér Binali Yildirim, ministři obrany, zahraničí a vnitra a také náčelník generálního štábu armády či velitel četnictva.

Video Studio ČT24
video

Generální konzul: AKP a Erdogan směřují ke změně ústavního systému v zemi

Generální konzul: AKP a Erdogan směřují ke změně ústavního systému v zemi

Studio 6: Bude v Turecku znovu zaveden trest smrti?