Čekají nás velké změny, ale vytvoříme lepší Británii, slíbila nová britská premiérka

Theresa Mayová se stala premiérkou Velké Británie. Po setkání s královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci oficiálně nahradila ve funkci Davida Camerona, který odstoupil poté, co se Britové v referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie. Ve svém prvním projevu před Downing Street 10 uvedla, že hodlá vytvořit „lepší Británii“. Mayová je po Margaret Thatcherové druhou ženou v této funkci v dějinách země.

Theresa Mayová převzala po Cameronovi i řízení Konzervativní strany.

Ve svém prvním projevu řekla, že hodlá vést vládu ve stejném duchu jako Cameron. Chce se ale víc zaměřit na sociální otázky a spravedlnost pro všechny. Ujistila, že nebude upřednostňovat mocné a bohaté, ale pracující lid. A udělá vše, aby se mu dařilo.

Theresa Mayová

Theresa Mayová

„Vláda, kterou povedu, nebude řízena zájmy hrstky privilegovaných, ale vašimi. Uděláme vše, co můžeme, abychom vám dali větší kontrolu nad vašimi životy.“

Theresa Mayová

Mayová: Budeme hledat pro naši zemi novou silnou pozici

V kampani před referendem byla Mayová pro setrvání země v evropském společenství. Jejím hlavním úkolem v premiérské funkci paradoxně bude provést co nejméně bolestivý odchod Británie z EU a dohodnout s evropskými partnery nové vztahy pro další spolupráci.

„Po referendu nastává čas velkých změn. Ale na tuto výzvu budeme reagovat. Při odchodu z Evropské unie budeme upevňovat naši silnou pozitivní pozici ve světě. A uděláme Británii zemí, která nepracuje pro hrstku privilegovaných, ale pro každého z nás,“ ujistila Mayová.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Mayová slíbila vytvořit lepší Británii

Horizont ČT24: Mayová slíbila vytvořit lepší Británii

Události: Mayová vystřídala Camerona

Jako první získali místo ve vládě Hammond a Johnson

V prvé řadě ale nová premiérka jmenuje svůj kabinet. Jeho prvním členem se stal Philip Hammond, dosavadní ministr zahraničí. V nové vládě bude zastávat funkci ministra financí, kterou rezignací uvolnil George Osborne. Pozici ministra zahraničí svěřila Mayová Borisi Johnsonovi, lídrovi kampaně za odchod z EU. 

Při formování vlády bude Mayová muset mít podle komentářů také na paměti, že slíbila obnovit jednotu uvnitř Konzervativní strany, kterou vážně narušila tvrdá kampaň před referendem. Bude se snažit sjednotit i rozdělené obyvatelstvo. Zatímco někteří Britové slaví brexit, jiní neskrývají své rozčarování, nespokojenost a strach z budoucnosti.

Mayová se svým manželem Philipem před Downing Street 10
Zdroj: Reuters

Premiérkou snadno a rychle

Původně se očekávalo, že nový premiér se ujme funkce až na podzim. Dosavadní ministryně vnitra Mayová se totiž o předsednictví Konzervativní strany a tím i o premiérský post ucházela spolu s náměstkyní ministryně energetiky Andreou Leadsomovou. Výsledek vnitrostranických voleb měl být znám v září, Leadsomová se ale v pondělí překvapivě ze souboje stáhla a Mayová zvítězila bez dalšího boje.

Theresa Mayová během svého prvního premiérského projevu
Zdroj: Reuters

První rozhovor s Hollandem a Merkelovou

Francouzský prezident Francois Hollande vyzval během večerního telefonátu Mayovou, aby zahájila rozhovory o vystoupení Británie z Evropské unie, co nejrychleji to bude možné. „Shodli se, že budou aktivně rozvíjet bilaterální vztahy, které Francii a Británii spojují v mnoha oblastech,“ uvedl Hollandeův úřad v prohlášení. „Prezident zopakoval své přání, aby vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie bylo zahájeno co nejdříve,“ dodal.

S Mayovou večer telefonicky hovořila i Angela Merkelová. „Shodly se, že by spolupráce v rámci nynějších přátelských vztahů mezi oběma zeměmi měla pokračovat, a to i během nadcházejících vyjednávání o odchodu Británie z EU,“ uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert.

Třináctý premiér ve službách Alžběty II. 

Alžbětě II., která je na trůnu od roku 1952, sloužil už tucet premiérů, Theresa Mayová je tedy třináctým šéfem vlády za jejího panování. Prvním byl Winston Churchill, kterého Alžběta II. sama nejmenovala, neboť se stal premiérem v říjnu 1951. Mezi tuctem ministerských předsedů, kteří sloužili Alžbětě, byla i jedna další žena – Margaret Thatcherová –, jež řídila britskou vládu od května 1979 do listopadu 1990.