Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, který řeší vystoupení státu z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí. V projevu v parlamentu zopakoval, že aktivaci článku zatím nevyužije. Tento úkol bude mít až jeho nástupce, který by měl být podle hlasů z britské politické scény znám nejpozději začátkem září.
Cameron článek 50 zatím neaktivuje. Je to naše suverénní rozhodnutí, tvrdí
V projevu před parlamentem Cameron zdůraznil, že rozhodnutí aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy je výhradně záležitostí Velké Británie. „Předtím se musíme ujistit, jak bude vypadat náš vztah s Evropskou unií. A jak jsem řekl už předtím, musí to vyjednat můj nástupce. Je to naše suverénní rozhodnutí a je na Británii, jak to bude probíhat,“ zdůraznil ministerský předseda.
Cameron bezprostředně po oznámení výsledků referenda minulý pátek oznámil, že v říjnu odejde z funkce a že jednání o vystoupení Británie z Unie bude úkolem pro nového premiéra.
Cameronův úmysl oddálit aktivaci článku 50 je v rozporu s požadavky unijních lídrů a představitelů řady členských států, kteří požadují, aby jednání o vystoupení Británie ze společenství začala co nejdříve.
Do jednání budou zahrnuty i regionální vlády
Cameronova vláda hodlá ustavit nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Unie a vyjednání co nejlepších podmínek. Součástí úřadu budou představitelé z ministerstva zahraničí i financí.
Do příprav vyjednávání o odchodu Británie se plně zapojí i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska. „Musíme zajistit, že budou všechny části Spojeného království v tomto novém vyjednávání ochráněny,“ oznámil Cameron. V nadcházejících dnech se má také britská vláda sejít s irskou, aby spolu začaly jednat o podobě společné hranice.
Cameron chce nadále v nadcházejících týdnech spolupracovat se svými unijními partnery. Žádné okamžité změny nečekají ani občany unijních zemí, kteří v Británii žijí, to samé se týká i Britů v EU. „Británie zůstává členem EU, dokud neodejdeme,“ ujistil Cameronův kabinet.
Skotské referendum? Není důvod, míní Cameron
Podle Camerona není žádný důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti. To přitom nevyloučila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová s tím, že není možné přinutit Skoty k odchodu z EU, když si přejí setrvání v evropském bloku.
Cameron je ale toho názoru, že důvody k udržení společného státu se Skoty jsou stejně silné, jak se ukázalo v referendu před rokem a půl. Také odmítá, že by Edinburgh mohl odluku s Bruselem vetovat, protože o odchodu z EU rozhodlo celé Spojené království.
Nástupce Camerona má být znám do začátku září
Stranický výbor konzervativců oznámil, že nový britský premiér a šéf strany by měl být znám nejpozději do začátku září. „Doporučujeme, aby proces volby nového vůdce Konzervativní strany začal příští týden a aby byl uzavřen nejpozději do pátku 2. září,“ řekl předseda výboru Graham Brady. Zároveň připustil, že jméno nového premiéra by mohlo být známo i dříve.
Do čtvrtečního poledne tohoto týdne se mají shromáždit nominace na funkci.
Britský tisk již spekuluje o tom, že Cameronovým nástupcem může být bývalý londýnský starosta Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove nebo ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatímco Johnson a Gove se angažovali pro brexit, Mayová byla v této otázce neutrální.