Pryč s Američany, volaly desetitisíce Japonců z Okinawy po vraždě mladé ženy

Desetitisíce lidí protestovaly na japonském ostrově Okinawa proti přítomnosti americké armády. Její příslušníci v okolí letecké základny Kadena spáchají 140 trestných činů ročně. Místní obyvatele naposledy rozlítilo znásilnění a vražda dvacetileté ženy, z níž je podezřelý americký pracovník základny.

Protesty na Okinawě
Zdroj: Reuters Autor: Kyodo

Dvaatřicetiletý Američan Kenneth Shinzato byl v souvislosti s případem vraždy zatčen již v polovině května. Doposud byl ale obviňován pouze z toho, že tělo ženy zanechal v lese. Nyní je veden jako hlavní podezřelý.

Protiamerické demonstrace začaly v neděli minutou ticha za zabitou dívku. „Proč moje dcera, proč zemřela?“ ptal se otec zavražděné.

Demonstranti mávali transparenty s nápisem „Náš hněv už překročil hranice“ a „Táhněte vojáci“. „Jsem smutný, opravdu nechci žádné další oběti,“ konstatoval jeden z protestujících. „Dokud budou vojenské základny USA existovat, budou se tyhle incidenty dít,“ míní další demonstrantka.

Okinawa byla v roce 1945 dobyta americkými vojsky a Japonsku byl ostrov navrácen až v roce 1972. Americké jednotky zůstávají v zemi na základě smlouvy, která dává Spojeným státům za povinnost zajistit bezpečnost souostroví. Na Okinawě je rozmístěna zhruba polovina ze 47 tisíc amerických vojáků působících v Japonsku. Plocha ostrova je přitom pouhých 0,6 procenta rozlohy země. 

Americká základna na Okinawě
Zdroj: REUTERS
Autor: Kyodo

Demonstrace se konaly i před parlamentem v Tokiu, lidé žádali, aby vláda odmítla plán na přestěhování základny do odlehlé oblasti a volali po ukončení působení amerických vojáků v Japonsku.

„Všichni říkají, že základny, kvůli kterým stoupá kriminalita, nechtějí. Ale zároveň uvádějí, že jsou Spojené státy důležitým partnerem. Americko-japonská dohoda o bezpečnosti je důležitá, ale když jsme je požádali, aby si tedy postavili základnu u sebe, všichni tvrdili, že musí zůstat na Okinawě,“ prohlásil mluvčí okinawské prefektury Masaharu Kina.

/*json*/{"map":{"lat":26.373792831740467,"lng":127.76398109999991,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":26.34326814947346,"lng":127.79983520507812,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kriminalita na Okinawě není ničím novým

Přítomnost americké armády na ostrově je dlouhodobě choulostivou záležitostí. Obyvatelé Okinawy si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základen. Napětí se vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů.

Nedávno byla na Okinawě zatčena příslušnice amerického námořnictva, která byla přistižena při řízení v opilosti. Jednadvacetiletá vojačka pod vlivem alkoholu způsobila nehodu tří vozů, při které utrpěli zranění dva lidé.