O tom, zda se Britové vyjádří pro odchod z Unie, stále není jasno, na londýnské obchodní čtvrti City už se ale obavy z Brexitu podepisují několik měsíců. Kvůli obavám z výsledku referenda už ekonomové pozorují úbytek zahraničních investic. Londýnská City přitom funguje od 17. století jako srdce světového obchodu.
Londýnská City už pociťuje strach investorů z britského odchodu
Londýnská City je označovaná pro svoji malou velikost často také jako Square Mile, tedy čtvereční míle. Nejvíce je spojená s obchodem, bankami a pojišťovnictvím.
„V prvním čtvrtletí v porovnání s loňským fúze a akvizice klesly o 39 procent a pozorujeme skutečné zastavení zahraničních investic do Británie,“ uvedla zakladatelka firmy pro správu majetku SCM Direct Gina Millerová.
Británie je centrem mimoevropských firem
Zahraniční firma registrovaná v jedné zemi Unie, tedy v Británii, může fungovat v kterékoliv jiné bez další regulace. Bez takové výsady by britská obchodní základna ztratila pro cizince přitažlivost. V Británii je přitom víc ústředí mimoevropských firem než v Německu, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku dohromady.
„Je možné, že i kdyby voliči vybrali odchod z Unie, dostala by Británie nějakou výjimku pro fungování sektoru služeb v rámci zbytku Evropy. Ale trvalo by to dlouho,“ uvedla ekonomka a bývalá vládní poradkyně Vicky Pryceová.
Žádná země velikosti a významu Británie ovšem ještě nikdy z tak provázaného ekonomického bloku nevystupovala. Výsledek si nikdo netroufne předjímat. Referendum proběhne 23. června.