Londýnská City už pociťuje strach investorů z britského odchodu

O tom, zda se Britové vyjádří pro odchod z Unie, stále není jasno, na londýnské obchodní čtvrti City už se ale obavy z Brexitu podepisují několik měsíců. Kvůli obavám z výsledku referenda už ekonomové pozorují úbytek zahraničních investic. Londýnská City přitom funguje od 17. století jako srdce světového obchodu.

Londýnská City
Zdroj: ISIFA/View Autor: Dennis Gilbert

Londýnská City je označovaná pro svoji malou velikost často také jako Square Mile, tedy čtvereční míle. Nejvíce je spojená s obchodem, bankami a pojišťovnictvím.

„V prvním čtvrtletí v porovnání s loňským fúze a akvizice klesly o 39 procent a pozorujeme skutečné zastavení zahraničních investic do Británie,“ uvedla zakladatelka firmy pro správu majetku SCM Direct Gina Millerová.

Británie je centrem mimoevropských firem

Zahraniční firma registrovaná v jedné zemi Unie, tedy v Británii, může fungovat v kterékoliv jiné bez další regulace. Bez takové výsady by britská obchodní základna ztratila pro cizince přitažlivost. V Británii je přitom víc ústředí mimoevropských firem než v Německu, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku dohromady.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Londýnská City se obává odchodu z Unie

„V londýnské City jsme už v březnu dospěli k rozhodnutí, že zaujmeme jasné stanovisko. Zcela rozhodně si přejeme v Evropě zůstat.“

Jeffrey Evans

starosta londýnské City

„Je možné, že i kdyby voliči vybrali odchod z Unie, dostala by Británie nějakou výjimku pro fungování sektoru služeb v rámci zbytku Evropy. Ale trvalo by to dlouho,“ uvedla ekonomka a bývalá vládní poradkyně Vicky Pryceová.

Žádná země velikosti a významu Británie ovšem ještě nikdy z tak provázaného ekonomického bloku nevystupovala. Výsledek si nikdo netroufne předjímat. Referendum proběhne 23. června.

Výhody setrvání a opuštění Unie
Zdroj: BBC/ČT24