Nazarbajev obvinil z nepokojů v zemi radikály podporované z ciziny

Zločinci odpovědní za nedávné násilné incidenty ve městě Aktobe dostávali příkazy ze zahraničí. Ve svém poselství k národu to uvedl prezident Nursultan Nazarbajev. Podle něj jsou v zemi patrné příznaky „barevných revolucí“. Média některých postsovětských států tímto termínem označují lidové protivládní protesty, z jejichž vyvolávání obviňují Západ. Agentura Reuters ale poukázala na to, že jeden z mužů obviněných z účasti na útocích umístil na internetu video sympatizující s organizací Islámský stát.

Nursultan Nazarbajev
Zdroj: ČTK/AP/Pavel MikHeyev

V Aktobe na severu Kazachstánu koncem minulého týdne skupina údajných náboženských radikálů zaútočila na několik objektů a kasárna. Podle posledních údajů kazašské prokuratury bylo 13 zločinců zastřeleno, 14 zraněno a šest je na útěku. Incidenty si vyžádaly i šest mrtvých vojáků a civilistů, zraněno bylo téměř 40 dalších osob. Ve městě dodnes trvá stav zvýšeného „teroristického ohrožení“. Ve městě stále trvá stav zvýšeného „teroristického ohrožení“.

Video, o němž se zmínila agentura Reuters, se objevilo na účtu pod jménem Rustem Omarov na sociální síti VKontakte, která je populární v postsovětských zemích, kde se mluví rusky. V tříminutovém příspěvku je mimo jiné vidět prapor Islámského státu a nápisy v arabštině na černém pozadí. Omarov je přitom podle kazašských úřadů jednou z osob stojících za útoky v Aktobe.

Nazarbajev v poselství napsal, že odpovědnost za útoky nesou „stoupenci radikálních, pseudonáboženských směrů,“ kteří se řídili pokyny ze zahraničí. Konstatoval také, že útoky nesou známky „barevných revolucí,“ tedy lidových povstání obdobných demonstracím, které vedly ke změnám na Ukrajině nebo v Gruzii. V těchto zemích prý teď neexistuje státní systém ani stabilita a vládne tam bída a zločinnost.

„Všichni víme, že takzvané barevné revoluce užívají různé metody. Začínají mítinky, vraždami a pokusy o uchvácení moci. Takové příznaky se objevily i u nás. Kdosi chtěl zneužít naši liberální státní politiku a naše zákony, aby si ověřil pevnost státní moci,“ prohlásil prezident. 

Nazarbajev je ve své zemi v podstatě neomezeným vládcem. Stát bohatý na nerostné suroviny řídí pevnou rukou a vlivové skupiny vyvažuje tak, aby neztratil přízeň západních, čínských a ruských investorů. Státní moc rozdělená mezi špičky klanových skupin tvrdě potlačuje jakékoli projevy náboženského radikalismu, ale i pokusy o demokratizaci autoritářského politického systému.