Hongkong je kvůli čínské návštěvě na nohou, policie z obav i lepí dlažební kostky

Třetí nejvýše postavený politik Číny Čang Te-ťiang přiletěl za přísných bezpečnostních opatření do Hongkongu. Čangova návštěva se ale koná v době, kdy v Hongkongu rostou obavy o zachování svobod a zesilují snahy o úplnou nezávislost na Číně. V ulicích je na 6 tisíc policistů. Kvůli plánovaným protestům úřady přilepily k chodníkům stovky dlažebních kostek.

Bezpečnostní opatření v Hongkongu
Zdroj: Reuters Autor: Bobby Yip

Čang Te-ťiang do Hongkongu přiletěl na třídenní návštěvu. V pevninské Číně má funkci odpovídající funkci předsedy parlamentu a je také nejvýše postaveným politikem, který má na starosti záležitosti Hongkongu a Macaa.

„Vyslechnu návrhy a požadavky všech sektorů společnosti o naplňování principu jedna země, dva systémy,“ předeslal předseda stálého výboru Všečínského shromáždění Čang Te-ťiang po příletu do Hongkongu, kde mimo jiné vystoupí na ekonomické konferenci. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Hongkong je na nohou kvůli čínské návštěvě

Horizont ČT24: Hongkong je na nohou kvůli čínské návštěvě

Čína potřebuje vytvářet pocit ohrožení, říká sinolog Ondřej Klimeš

 

Návštěvu doprovází vyšší bezpečnostní opatření

Několik hodin před Čangovým příletem aktivisté rozvinuli na známém hongkongském kopci Beacon Hill transparent s nápisem „Chceme skutečně svobodné volby“. Transparent později z místa zmizel. Prodemokratické skupiny varovaly, že ve středu uspořádají protesty proti „vměšování Pekingu“ a že se pokusí proniknout do maximální blízkosti čínského činitele.

„Všichni nechceme být Číňané. Chceme, aby byl Hongkong nezávislým státem.“

Čchan Ho-tchi

Hongkongská nacionalistická strana

Policie přijala mimořádná opatření, v centru města postavila vysoké bariéry pro průjezd Čanga. Už o víkendu oznámily čínské úřady, že v Šen-čenu nedaleko hranice s Hongkongem byl zatčen hongkongský občan, který prý chtěl koupit bezpilotní letoun a použít ho k narušení návštěvy.

Protesty proti návštěvě čínského představitele Čang Te-ťianga
Zdroj: Reuters
Autor: Bobby Yip

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu 2014 odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. 

Statisíce lidí tehdy protestovaly a začaly hlasitě mluvit o odtržení. Hongkong ale úplné nezávislosti bude dosahovat jen těžko. Z pevniny má například většinu potravin, vody a elektřiny. Policie dodnes zabavuje žluté deštníky, které se staly symbolem revoluce. Protesty třeba proti omezování místní kultury a tradic podle zpravodajky ČT Milady McGrathové tvrdě potlačuje.