Syrští rebelové dostali pod kontrolu strategickou vesnici u Aleppa

Syrští rebelové obsadili strategickou vesnici Chán Túmán nedaleko Aleppa. Dosud byla pod kontrolou provládních sil. V bitvě přišlo o život nejméně 43 povstalců a 30 provládních bojovníků. Uvedli to opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Syrská armáda zprávy o obsazení vesnice nepotvrdila.

Syrský rebel
Zdroj: REUTERS Autor: Bassam Khabieh

Na dobytí vesnice Chán Túmán se podíleli bojovníci ze skupiny Džajš al-Fatah (Armáda dobytí). Jde o koalici skupin, které bojují na západě a severu Sýrie. Členem je i fronta An-Nusra napojená na teroristickou síť Al-Káida. Podle SOHR bojovali na straně Džajš al-Fatahu i povstalci, kteří nepatří k islamistickému křídlu.

 

/*json*/{"map":{"lat":36.17414348001466,"lng":37.1263479126053,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.117562243210216,"lng":37.05087661743164,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vesnice se nachází šest kilometrů od Aleppa, kde v uplynulých týdnech probíhaly tvrdé boje. Situace se v Aleppu zklidnila poté, co se ve středu dohodly USA a Rusko na dvoudenním příměří. Platí od středeční půlnoci. V zemi přesto dál umírají lidé.

Rusko i Sýrie odmítají, že by útočily na tábor u Turecka

Ve čtvrtek zemřely desítky lidí po náletu na uprchlický tábor u hranic s Tureckem. Tábor leží v provincii Idlíb, kterou ovládají rebelové. Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž hoří modré stany. Útok zasáhl i improvizovanou školu. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien jej označil za možný válečný zločin. Nálet, při kterém zemřely i ženy a děti, odsoudila i Francie.

Video Jakub Szántó k náletům na uprchlický tábor v provincii Idlíb
video

Jakub Szántó k náletům na uprchlický tábor v provincii Idlíb

Ramí Abdar Rahmán ze SOHR neupřesnil, jaká letadla nálet na tábor provedla. Šéf místní tiskové agentury Šahbá, která stojí na straně opozice, řekl, že útočila syrská armáda. Syrské jednotky ale v pátek popřely, že by nálet měly na svědomí. „Tyto zprávy, že syrské letectvo zasáhlo tábor pro uprchlíky v Idlíbu, se nezakládají na pravdě,“ citovala syrská státní média z prohlášení armády.

Podle ruského ministerstva obrany nad syrským uprchlickým táborem v osudnou dobu nepřelétal ani žádný ruský letoun nebo bezpilotní stroj. Oznámil to mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Podle něj mohli útočit teroristé z fronty an-Nusra.

Další oběti měly i čtvrteční atentáty v provincii Homs. Při útoku ve vesnici Mucharam al-Faukání, která leží mezi Homsem a starobylou Palmýrou osvobozenou od islamistů letos na konci března, zahynulo deset civilistů a dalších čtyřicet utrpělo zranění. K atentátům se nikdo nepřihlásil, podobné útoky měli ale v posledních měsících na svědomí ozbrojenci z IS.

Až 70 lidí včetně dětí zemřelo také při nedávných útocích na nemocnice ve vládních i rebely kontrolovaných čtvrtích Aleppa. Za poslední dva týdny si násilnosti v Aleppu vyžádaly na 300 obětí. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura varoval, že pokud příměří v Aleppu zkrachuje, k tureckým hranicím může zamířit až 400 tisíc běženců.